لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام پیش از آغاز ریاست جمهوری ترامپ


 مذاکره عراقچی - روانچی با اشمید پیش از نشست کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵
مذاکره عراقچی - روانچی با اشمید پیش از نشست کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵

معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که در گفت‌وگو با معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضوع تمدید قانون تحریم های ایران را مطرح کرده است. این دیدار در آستانه آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام پیش از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ برگزار شده است.

عباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام به همراه مجید تخت روانچی برای مذاکره با کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده است و پیش از برگزاری نشست، با هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای عراقچی روز سه شنبه ۲۱ دی به خبرگزاری تسنیم گفت که دستور کار جلسه، تمدید قانون تحریم های ایران از سوی آمریکا است که ایران آن را نقض برجام می‌داند.

قانون تمدید ده ساله تحریم های ایران، مصوبه ای است که سال ۱۹۹۶ علیه ایران و لیبی به خاطر نقش آنها در فعالیت‌های تروریستی توسط کنگره آمریکا تصویب شد و توسط بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت امضا شد.

این قانون در سال ۲۰۰۶ به ISA یا Iran Sanctions Act تغییر نام داد چون با تعهدات بین‌المللی لیبی، نام این کشور از قانون حذف شد. از آن زمان قانون تحریم‌های ایران بطور مداوم تمدید شده است.

این بار و پس از رای کنگره آمریکا، باراک اوباما از امضای آن خودداری کرد اما مطابق قانون با رای کنگره اجرایی شد.

جمهوری اسلامی ایران برخلاف مقامات آمریکایی این اقدام را نقض توافق هسته‌ای می‌داند و خواستار تشکیل کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام شد.

این کمیسیون وظیفه بررسی اجرای برجام و شکایت کشورهای پنج به علاوه یک و ایران را بر عهده دارد و اعضای آن شامل نمایندگان ایران، نماینده اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان است.

از سوی دیگر این آخرین جلسه کمیسیون مشترک برجام پیش از آغاز رسمی ریاست جمهوری دونالد ترامپ خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG