لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

اوباما به مناسبت یکسالگی توافق هسته‌ای: برجام نمی‌تواند به راحتی باطل شود


کاخ سفید آمریکا روز دوشنبه در بیانیه ای به مناسبت «یک سالگی اجرای برجام» گفت که این توافق به نتایج «چشمگیر و مشخصی در امنیت بیشتر آمریکا و جهان رسیده است.»

در بخشی از این بیانیه رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، برجام میان کشورهای ایران و ۵+۱ برنامه اتمی تهران را به عقب رانده و جلوی دستیابی ایران به سلاح اتمی را گرفته است.

واکنش آقای اوباما به یکسالگی اجرای برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک است. ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک از جمله ایالات متحده بعد از اینکه در تابستان ۱۳۹۴ به توافق هسته ای رسیدند، در ۲۷ دیماه سال گذشته آن را اجرایی کردند.

براساس توافق هسته ای، ایران فعالیت هسته ای مشکوک خود را متوقف کرد و ضمن پذیرش شرایط نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، با کاهش تعداد سانتریفوژ و اورانیوم غنی شده خود، راه را برای برداشتن تحریم های هسته ای علیه خود فراهم کرد.

کاخ سفید گفت همزمان با کار کردن توافق اتمی بر برنامه اتمی ایران «ما با تهدید ایران علیه اسرائیل و شرکایمان در خلیج فارس و همچنین حمایت ایران از گروه های شبه نظامی در سوریه و یمن مقابله کردیم.»

کاخ سفید ضمن ابراز نگرانی درباره وضع شهروندان آمریکایی زندانی در ایران گفت: «تحریم های ما بر ایران به دلیل نقض حقوق بشر، حمایت از گروه های تروریستی، و برنامه موشک بالیستیک آن تا وقتی که ایران مسیر خویش را عوض نکند، به قوت خود باقی است.»

بیانیه کاخ سفید می گوید «آمریکا فرامونش نکند که این توافق نتیجه سال ها کار و حاصل توافق میان قدرت های عمده جهان است و نه صرفا ایران و آمریکا.»

در پایان آقای اوباما یادآور شد که برجام نمی‌تواند به راحتی باطل شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG