لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

روحانی خواستار شفافیت قوه قضائیه در برخورد با عاملان حمله به سفارت عربستان شد


رئیس جمهوری ایران خواستار برخورد قوه قضائیه با عاملان و آمران حمله به سفارت عربستان سعودی شد.

حسن روحانی که روز سه‌شنبه، هشتم تیر در همایش سراسری قوه قضائیه سخن می‌گفت، با بیان اینکه عاملان و آمران حمله به سفارت یک کشور روشن هستند، گفت: "مردم منتظرند ببیند چگونه اجرای حکم این افراد خودسر به سمع و نظر آنها می‌رسد."

آقای روحانی اضافه کرد: "مردم می‌خواهند بدانند قوه قضائیه چگونه با کسانی که خودسر و بر خلاف قانون و امنیت ملی کشور به سفارتی حمله کردند، برخورد می‌کند."

سخنان رئیس جمهوری ایران در حالیست که متهمان غیرروحانی حمله به سفارت عربستان قرار است ۲۸ تیر ماه در تهران محاکمه شوند. آنگونه که مقامات قضایی جمهوری اسلامی اعلام کرده اند، متهمان روحانی این پرونده نیز در دادگاه ویژه روحانیت محاکمه خواهند شد.

دی ماه سال گذشته، حمله به سفارت عربستان سعودی توسط معترضان به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان منجر به آتش سوزی این سفارتخانه شد. عربستان در اعتراض به این اتفاق و آنچه دخالت های ایران در امور داخلی خود عنوان کرد، روابط خود را با ایران قطع کرد و قطعنامه‌های در سازمان‌های بین المللی علیه ایران به تصویب رساند.

به گفته آقای روحانی برخورد شفاف قوه قضائیه با این موضوع موجب اعتماد مردم و اعتماد جهانی به دستگاه قضایی می‌شود.

دستگاه قضایی به سوالات مردم پاسخ دهد

رئیس جمهوری ایران در ادامه سخنان خود خواستار برخورد قوه قضائیه با کسانی شد که به گفته او "مجوز غارت پول نفت" را صادر کردند. او گفت: "مردم می‌خواهند بدانند چگونه اموال مردم پول بیت‌المال، و پول نفت را عده‌ای به تاراج بردند. و این اقدام چگونه سازماندهی شده؟ چه کسانی مجوز صادر کردند؟ این پول چگونه در اختیار این افراد قرار گرفته است. این پول کجا رفته و کجا مصرف شده است؟"

به گفته او قوه قضاییه باید پرونده‌ها را ختم کند و به این سوالات پاسخ دهد.

XS
SM
MD
LG