لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

قوه قضاییه ایران: ۱۰۰نفر در رابطه با حمله به سفارت عربستان بازداشت شده اند


چند روز پس از اینکه معاون وزیر کشور از دستگیری رهبر حمله کنندگان به سفارت عربستان خبر داد، سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز بازداشت عوامل اصلی حمله به سفارت عربستان را تایید کرد.

غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه چهارم بهمن در گفت و گو با خبرنگاران گفت که در رابطه با حمله به سفارت عربستان سعودی ابتدا حدود ۱۰۰ نفر بازداشت شدند که تعدادی از آنها آزاد شده اند.

او درباره فردی که در همین رابطه در خارج از ایران بازداشت شده است، گفت که این فرد دانشجوی اخراجی یکی از دانشگاه های شمال کشور و جزو اعضای تحکیم وحدت بوده و درس طلبگی را هم به صورت غیرحضوری خوانده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: "برخی افراد از جانب او وارد سفارت عربستان شده اند و او دستوراتی به آنها داده و اکنون در حال بررسی است که آیا همه تخریب ها توسط وی و عوامل او انجام شده است یا نه.

او با بیان اینکه تحقیق درباره ابعاد مختلف این قضیه ادامه دارد توضیح داد: "البته باید گفت که این فرد در تهران بازداشت شده و علاوه بر وی افراد دیگری نیز در بازداشت هستند."

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز روز پنجشنبه اول بهمن گفته بود که حمله به سفارت عربستان در تهران "سازماندهی شده" بود اما ارتباطی به پایگاه‌های بسیج نداشت. او رهبر حمله به سفارت عربستان را فردی در خارج از ایران دانست که اکنون دستگیر شده است.

هر چند معاون وزیر کشور نام این فرد اعلام نکرد، اما با توجه به نشانه هایی که او سخنگوی قوه قضائیه برشمرد، می‌توان دریافت فرد مورد نظر "حسن کُرد میهن"، یک روحانی فعال سیاسی است. ضمن اینکه محمد رضا محسنی ثانی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، دستگیری این فرد را در رابطه با حمله به سفارت عربستان تایید کرده است.

پیشتر عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز از دستگیری عوامل اصلی حمله به سفارت عربستان خبر داده و گفته بود: طی چند روز اخیر، سه متهم اصلی و کلیدی تعرض به سفارت عربستان شناسایی و دستگیر شدند و تاکنون تحقیقات مفصلی از این متهمان انجام شده است."

حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران در پی اعتراض به اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه موجب قطع رابطه عربستان سعودی و تنش بیشتر در رابطه این کشور با ایران شد. در این حمله بخشی از سفارت عربستان در آتش سوخت و خسارات زیادی به این ساختمان وارد شد.

با اینکه فراخوان های تجمع مقابل سفارت عربستان، توسط بسیج دانشجویی و نهادهای وابسته بود، اما برخی مقام های ایران، مهاجمان را افراد خودسر معرفی کردند.

XS
SM
MD
LG