لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

کاخ سفید: طرح های مجلس نمایندگان در مخالفت با اجرای برجام را رد می کنیم


کاخ سفید در بیانیه جدید خود می گوید برجام جوانب کلیدی برنامه اتمی تهران را محدود کرده است.
کاخ سفید در بیانیه جدید خود می گوید برجام جوانب کلیدی برنامه اتمی تهران را محدود کرده است.

دولت آمریکا به شدت با طرح های مجلس نمایندگان که آمریکا را از اجرای برجام باز می دارد مخالفت کرد.

کاخ سفید روز سه شنبه ۱۲ ژوئیه در بیانیه ای گفت طرح های شماره ۵۶۳۱ ،۵۱۱۹ و۴۹۹۲ توانایی ایالات متحده آمریکا در انجام تعهداتش در توافق جامع اتمی با ایران را زیر سوال می برد.

این بیانیه می گوید طرح های فوق با اعمال مجدد تحریم های ثانویه اقتصادی و مالی که پیشتر در روز اجرا برداشته شده شده بود، برجام را ضعیف می کند.

قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه، دو متمم پیشنهادی را تصویب کردند که شرکت هواپیمایی بوئینگ آمریکا را از فروش بیش از ۱۰۰ هواپیمای مدل جدید به ایران ممنوع می کند. قدم بعدی این است که این مصوبه مجلس نمایندگان، باید با طرح سنا وفق داده شود.

کمیته فرعی تجارت و سیاست پولی دیروز طرح معامله بوئینگ با ایران را به بحث و بررسی گذاشت که طی آن قانونگذاران جمهوریخواه و معدودی از دموکراتها نسبت به آن ابراز نگرانی کردند.

هنوز مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا قابل اجرا نیست. این مصوبه باید ابتدا در سنا مطرح شود.

دموکرات ها مخالف این طرح هستند. سنا اگر بتواند با ۶۰ رای آن را تصویب کند، برای اجرا به کاخ سفید ارسال می شود اما با توجه به حدود ۵۰ سناتور دموکرات، بعید به نظر می رسد جمهوریخواهان بتوانند آن را با بیش از شصت رای تصویب کنند.

در عین حال، اگر این قانون با کمتر از ۶۰ رای در سنا تصویب شود، باراک اوباما می تواند آن را وتو کند.

دولت اوباما می گوید ایران براساس توافق هسته ای سال گذشته، اجازه معامله با شرکت های آمریکایی از جمله بوئینگ را دارد.

کاخ سفید در بیانیه جدید خود می گوید برجام یا توافق جامع اتمی، جوانب کلیدی برنامه اتمی تهران را محدود کرده و آن را در معرض بازدیدهای سرزده قرار داده است.

بیانیه روز سه شنبه کاخ سفید می گوید، "ادامه عمل به تعهداتمان در برجام تا زمانی که ایران به تعهداتش ادامه دهد، عمیقا در راستای امنیت ملی ایالات متحده است."

به گفته بیانیه فوق، سه طرح فوق جداگانه یا باهم، می تواند بر دوام برجام تاثیر بگذارد و برچیدن برجام قیدوبندهای بی سابقه بر برنامه اتمی ایران را از بین می برد، نظام تحریم های بین المللی علیه ایران را به مشکل دچار می کند، و به اعتبار نقش راهبردی آمریکا و تعهد به متحدانش آسیب می زند.

کاخ سفید می گوید آمریکا رفتار ایران در حمایت از تروریسم، موشک های بالیستیک، نقض حقوق بشر و بی ثباتی در منطقه را زیر نظر دارد و از تمام ابزارهای لازم برای مقابله با چنین تحرکاتی استفاده می کند.

بیانیه کاخ می گوید تعهد به برجام از سوی همه طرف ها، در اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران نقش حیاتی دارد.

XS
SM
MD
LG