لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

گزارش هسته‌ای باقری‌کنی به مجلس؛ ایران می‌گوید شرایط برای «توافق خوب و برد-برد» آماده است


نشست دوم مذاکرات هسته‌ای وین
نشست دوم مذاکرات هسته‌ای وین

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید بنا بر شواهد از جمله «برگه‌هایی که جمهوری اسلامی ایران در دست دارد»، اگر غربی‌ها «حسن‌نیت و جدیت» داشته باشند، شرایط برای یک «توافق خوب و برد-برد» آماده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمود عباس‌زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۱۳ بهمن گفت، علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در نشست روز گذشته این کمیسیون با ارزیابی «مثبت» از روند مذاکرات، تأکید کرده است که تاکنون «هیچ گفت‌وگوی مستقیمی با آمریکایی‌ها نداشته‌ایم.»

وی همچنین گفت، بر اساس جمع بندی مباحث مطروحه در جلسه کمیسیون، در شرایط موجود، نتیجه داشتن و مابه ازای عینی مذاکره مستقیم با آمریکا روشن نیست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با برخی شروط از پیش مطرح شده تهران از جمله «لزوم لغو همه تحریم‌ها» نیز گفت: «البته حق جمهوری اسلامی ایران است که تمام تحریم‌ها لغو شود ولی تا به امروز حریف، لغو بخشی از تحریم‌ها را پذیرفته است.»

در عین حال، باب منندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، با اعلام مخالفت نسبت به مذاکرات احیای برجام، از دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده خواسته است سیاست جدیدی برای مقابله با برنامه هسته‌ای، موشکی، و حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی‌اش در پیش بگیرد.

باب منندز که سه‌شنبه شب ۱۲ بهمن در صحن سنای ایالات متحده سخن می‌گفت، به سابقه دیدگاه خود درباره توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت که در سال ۲۰۱۵ و در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز با توافق هسته‌ای برجام مخالف بود. او از موافقان احیای برجام پرسید: «اکنون نیز باید پرسید که ما چه چیزی را می‌خواهیم نجات دهیم؟»

این سناتور ارشد دموکرات برنامه هسته‌ای ایران را «تهدیدی واقعی» خواند و گفت باید با اجرای سخت تحریم‌ها، بر ایران فشار آورد. او همچنین سخنان دیگران را تکرار کرد که می‌گویند برای تغییر رفتار رهبران ایران، باید از تهدید معتبر نظامی به روشنی سخن گفت و به بیان اینکه «تمام گزینه‌ها روی میز است» اکتفا نکرد.

رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در سخنرانی سه‌شنبه شب خود با نمایش یک تابلو به نقل از کارشناسان گفت که جمهوری اسلامی اگر قصد ساخت سلاح هسته‌ای را داشته باشد، با تدارک مواد مورد نیاز، اکنون کمتر از سه تا چهار هفته فاصله دارد. او درباره پیشروی برنامه هسته‌ای ایران گفت که کارشناسان می‌گویند پس از آن، ایران اگر بخواهد می‌تواند طی حدود ۴ ماه مواد لازم برای ساخت بمب دوم را تولید کند.

مذاکرات غیرمستقیم دولت آمریکا با جمهوری اسلامی در وین اتریش از چند ماه پیش در جریان است. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا بعد از خروج دولت قبل از برجام، گفته اگر جمهوری اسلامی به تعهدات خود در برجام بازگردد، او نیز آمریکا را به توافق هسته‌ای باز می‌گرداند.

XS
SM
MD
LG