لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

مقام آمریکایی: امکان توافق بر سر احیای برجام وجود دارد؛ زمان تصمیم‌گیری سیاسی فرا رسیده است


محل مذاکرات وین - آٰشیو
محل مذاکرات وین - آٰشیو

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می‌گوید با وجود آن که هنوز اختلاف‌های عمده‌ای باقی مانده است، مذاکرات با ایران به مراحل آخر خود رسیده‌ است.

این مقام وزارت خارجه روز دوشنبه، ۱۱ بهمن، طی یک گفت‌گوی تلفنی با خبرنگاران اظهار داشت که فرصت برای نتیجه‌بخش بودن مذاکرات وین بسیار کم شده و دولت بایدن آماده است تحریم‌هایی را که با برجام همخوانی ندارند، لغو کند.

او در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا مبنی بر این که آیا دولت بایدن آخرین پیشنهاد خود در مورد لغو تحریم‌ها را ارائه داده است یا خیر، پاسخ داد که «دولت بایدن در صدد صحنه‌سازی و تظاهر کردن نیست و به طور جدی به دنبال بازگشت متقابل تهران و واشنگتن به چارچوب برجام است.»

او با ذکر دوباره این موضوع که کنترل برنامه هسته‌ای ایران برای امنیت ملی آمریکا بسیار مهم است، گفت به همراه سه کشور اروپایی (بریتانیا، فرانسه، آلمان) و دیگر مذاکره‌کنندگان، تلاش شده است برای ایران روشن شود مشکلات باقیمانده چه هستند و در کدام موارد امکان سازش هست.

این مقام گفت: «ما داریم به آنها می‌گويیم این فرصت کم را ما ایجاد نکردیم، بلکه به علت اقداماتی است که ایران در فعالیت‌های هسته‌ای خود انجام داده و از متوقف کردن یا کند کردن آن فعالیت‌ها خودداری کرده است.»

چنان‌چه این فرصت به دلیل عدم انجام مذاکره مستقیم از دست برود، بسیار تأسف‌انگیز خواهد بود
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز امیدواری نسبت به بازگشت هر دو طرف به رعایت کامل تعهدات خود تحت برجام، گفت: «در غیر این صورت فکر دیگری خواهیم کرد.» او در این راستا به فشارهای دیپلماتیک، اقتصادی، و موارد دیگر اشاره کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در رابطه با این موضوع که دولت بایدن مدتی است می‌گوید برای تصمیم‌گیری در مورد ادامه مذاکرات احیای برجام با ایران فقط چند هفته فرصت باقی مانده است، گفت زمان دیگر بسیار بسیار کم شده است و «این یک پیش‌بینی، تهدید، ضرب‌الاجل، یا مهلت تصنعی نیست. بلکه به دلیل پیشرفت‌هایی است که ایران در فعالیت‌های خود داشته است.»

وی تاکید کرد که ایران به خوبی آگاه است که زمان کمی باقی‌ مانده است. او همچنین به نظرات ارائه شده از سوی اندیشکده‌هایی اشاره کرد که می‌گویند ایران به زودی در غنی‌سازی به مرحله‌ای خواهد رسید که بتواند برای یک بمب سوخت هسته‌ای تولید کند.

این مقام گفت‌وگوهای ماه ژانویه را «فشرده‌ترین گفت‌وگوها در ۱۰ ماه گذشته» توصیف کرد و گفت که نهایتاً با برطرف کردن اختلاف‌ها، به مرحله‌ای رسید که اولویت‌ها مشخص شده است و به همین دلیل «اکنون زمان اتخاذ تصمیم‌های سیاسی است، زمان آن است که ایران فکر کند آیا آماده است آن تصمیم‌های لازم را برای بازگشت متقابل به تبعیت کامل از برجام بگیرد؟» به گفته این مقام وزارت خارجه آمریکا، این دلیل بازگشت مذاکره‌کنندگان برای مشورت به کشورهای خود است.

او گفت: «به زودی خواهیم دانست آیا آمریکا به برجام بازمی‌گردد یا نه و ایران به طور کامل تعهدات خود را اجرا می‌کند یا خیر یا با واقعیت دیگری که شامل افزایش تنش و بحران همراه خواهد بود مواجه می‌شویم.»

او‌ با اشاره به فضای گفتگوهای وین گفت امکان رسیدن به توافق وجود دارد.

اکنون زمان اتخاذ تصمیم‌های سیاسی است، زمان آن است که ایران فکر کند آیا آماده است آن تصمیم‌های لازم را برای بازگشت متقابل به تبعیت کامل از برجام بگیرد؟
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا

این مقام با تکرار موضع آمریکا مبنی بر این که مذاکره مستقیم بهترین راه است، گفت که دیگر کشورهای مذاکره‌کننده با ایران نیز این رویکرد - یعنی مذاکره مستقیم تهران با واشنگتن - را منطقی‌تر می‌دانند. به گفته او، با توجه به زمان کم و حیاتی بودن تصمیم‌های لازمه «چنان‌چه این فرصت به دلیل عدم انجام مذاکره مستقیم از دست برود، بسیار تأسف انگیز خواهد بود.»

گفت‌وگوهای ایران و قدرت‌های جهانی بر سر احیای برجام که چندین ماه پس از رسیدن ابراهیم رئیسی به مقام ریاست جمهوری ایران به تعویق افتاده بود، اکنون نیز دور هشتم آن از روز جمعه متوقف شده است چرا که مذاکره کنندگان در وین می‌خواهند با پایتخت‌های خود مشورت کنند.

وزیر امور خارجه فرانسه، ژان ایو لودریان، اواخر دی‌ماه اعلام کرده بود که سرعت مذاکرات احیای برجام «بسیار کند» است. او گفته بود با وجود پیشرفت‌های حاصل شده در مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین، هنوز تا رسیدن به توافقی برای احیای برجام راه زیادی مانده‌ است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هفتم بهمن‌ماه در حاشیه دیدار با همتای اسرائیلی خود گفت که ایالات متحده به دیپلماسی به عنوان «بهترین وسیله برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» متعهد است. آقای سالیوان در عین حال گفت که همزمان، آمریکا «در حال آماده‌سازی گزینه‌های جایگزین با هماهنگی شرکای خود» در صورت شکست دیپلماسی است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG