لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

اختصاصی: رفع تحریم آمریکا از نفتکش ایرانی «بیانگر هیچ‌گونه تغییری در سیاست تحریمی» واشنگتن در برابر تهران نیست


ساختمان وزارت خزانه‌داری آمریکا - آرشیو
ساختمان وزارت خزانه‌داری آمریکا - آرشیو

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد از یک نفتکش ایرانی رفع تحریم کرده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای از رفع تحریم‌های نفتکش «عمان‌پراید» خبر داد.

یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «این خروج از فهرست بیانگر هیچ‌گونه تغییری در سیاست تحریمی دولت آمریکا در قبال ایران نیست و به مذاکرات برجام ربطی ندارد.»

سخنگوی وزارت خزانه‌داری در ادامه گفت که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری این تصمیم را پس از تحقیقات گسترده و احراز اطمینان از این که «تغییر کاملی در شرایط رخ داده است، یعنی مالکیت کشتی، و نیز خدمه و مدیریت آن تغییر کرده است» و نیز «هیچ شخص تحریم‌شده‌ای هیچ کنترلی بر آن ندارد»، اتخاذ کرده است.

وی تاکید کرد: «ایالات متحده به مقابله با فعالیت‌های تروریستی بی‌ثبات‌کننده ایران در سراسر منطقه، از جمله از طریق اجرا و اعمال تحریم‌ها، ادامه خواهد داد.»

این نفتکش درحالی از شمول تحریم‌های دولت آمریکا خارج می‌شود که روز جمعه خبرهایی در مورد احتمال آزاد شدن اموال توقیف ‌شده ایران از سوی کره ‌جنوبی، به دنبال ادامه گفتگوهای هسته‌ای در وین، نیز منتشر شده بود.

یک منبع آگاه روز جمعه به خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گفت قرار است از ماه آینده میلادی مذاکراتی در سطح کارگروه در سئول تشکیل و اختلاف میان تهران و سئول بر سر دارایی‌های مسدود شده ایران بررسی شود.

دور هشتم مذاکرات هسته‌ای قدرتهای جهانی و ایران در وین برای احیای توافق برجام روز جمعه به طور موقت متوقف شد و هیات‌های مذاکره کننده برای مشاوره به پایتخت‌ها بازگشته‌اند. انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا می‌گوید مذاکرات به زودی از سر گرفته می‌شود.

واشنگتن در این مذاکرات خواستار بازگشت کامل تهران به تعهدات خود در برجام است، درحالی که تهران می‌خواهد واشنگتن همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

* کامبیز توانا از بخش فارسی صدای آمریکا در تهیه این مطلب مشارکت کرده است

XS
SM
MD
LG