لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۱

خطیب‌زاده: اگر مذاکره‌کنندگان «پاسخ درست» به خواست ایران بدهند به «توافق خوب» می‌رسیم


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید اگر فردای بازگشت هیئت‌ها به وین، طرف‌های مذاکره‌کننده به‌ویژه آمریکا به خواسته‌های ایران «پاسخ درست» بدهند و انتظاری بیش از برجام نداشته باشند، به‌سرعت می‌توان به یک توافق خوب، پایدار و قابل اتکا رسید.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه ۱۱ بهمن در نشست خبری هفتگی خود اضافه کرد: «منتظریم تصمیم‌های سیاسی در واشنگتن و ۴+۱ اعلام شود. در حوزه تحریم‌ها مواردی وجود دارد که هنوز به نتیجه نرسیده و باید طرف غربی در این باره تصمیم بگیرد.»

او با بیان این که «مذاکرات طی سه هفته گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی داشته»، در برخی از زمینه‌ها طرف مقابل را به «بی‌عملی» و ندادن «تضمین‌های لازم» متهم کرد و گفت: «ما به این کشورها توصیه می کنیم که بعد از بازگشت از پایتخت‌هایشان به وین با تصمیمات لازم برگردند تا آنچه که در پیش‌نویس‌ها آمده است، اجرایی شود.»

همزمان با توقف موقت دور هشتم مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه اعلام کرد طرف‌های مذاکره به «مرحله پایانی» گفتگوها نزدیک می‌شوند و این مرحله نیازمند «تصمیمات سیاسی» است.

دفتر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، هم روز یک‌شنبه اعلام کرد او به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که هنوز امکان رسیدن به یک توافق برای لغو تحریم‌ها علیه ایران در ازای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای وجود دارد، اما مذاکرات احیای برجام باید سرعت یابد.

فرانسه، آلمان، بریتانیا، و ایالات متحده برای نجات برجام در تلاش هستند، اما دیپلمات‌های غربی می‌گویند که مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران، که هشتمین دور آن قرار است به زودی از سر گرفته شود، «بسیار کند» پیش می‌رود. تهران تعیین هرگونه ضرب الاجل از سوی قدرت‌های غربی را رد کرده است.

دولت جو بایدن می‌گوید اگر ایران به تعهدات خود در برجام باز گردد، آمریکا نیز به توافق هسته‌ای باز می‌گردد. در مقابل، تهران می‌گوید در صورتی به این تعهدات باز می‌گردد که واشنگتن همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

XS
SM
MD
LG