لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

اختلاف‌نظر بر سر اظهارات ظریف درباره اعتماد به جان کری در مجلس ایران


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بازگو کردن سخنان منسوب به محمد جواد ظریف درباره برجام توسط یک نماینده مجلس را «وارونه و مخدوش» توصیف کرد.

پس از اینکه جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس گفت که وزیر امور خارجه ایران در جلسه روز یکشنبه در کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرده اعتماد او به وزیر خارجه آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای اشتباه بوده است، سخنگوی وزارت امور خارجه این سخنان را نادرست عنوان کرد.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه اول دی ماه به نقل از آقای کریمی قدوسی نوشت: «آقای ظریف در جلسه با صراحت گفت که من اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم و به حرف جان کری اعتماد کردم و مسئولیت آن را قبول می‌کنم.»

این نماینده مجلس سپس در توضیح اینکه چرا سخنان آقای ظریف را بازگو می کند گفت: «من به این دلیل این اظهارات را بازگو می‌کنم که اخیرا مسئولیت جزئیات مذاکرات را هم به گردن رهبر معظم انقلاب انداخته‌اند.»

او همچنین سخنان مشابهی را در برگه‌هایی تکثیر کرد و در اختیار دیگر نمایندگان مجلس قرار داد.

این در حالیست که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در سخنان روز چهارشنبه خود تاکید کرد: «نقل قول‌های منتشره وارونه جلوه دادن واقعیات و اظهارات وزیر امور خارجه بوده و این ناراستی در بیان و نقل قول با راستی سخنان وزیر امور خارجه در تضاد کامل قرار دارد.»

او یادآور شد که آقای کریمی قدوسی اصلا در جلسه مورد اشاره حضور نداشته که بتواند سخنان آقای ظریف را بازگو کند.

در همین حال، علیرضا رحیمی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس، نقل قول کریمی قدوسی از ظریف را «کذب محض» خواند. او اضافه کرد که جلسه کمیسیون امنیت ملی با آقای ظریف محرمانه بوده و اساسا نباید اطلاعات آن بجز آنچه سخنگوی کمیسیون عنوان کرد، بازگو می‌شد.

جواد کریمی قدوسی شهریور ماه امسال نیز پس از اینکه یک عضو تیم مذاکرات هسته‌ای را «جاسوس» خطاب کرد و مدعی شد که این فرد در سفر ظریف به ترکیه در هواپیما حضور داشت و اجازه خروج از هواپیما به او داده نشد، از سوی وزارت امور خارجه متهم انتشار اطلاعات غلط شد. این سخنان کریمی قدوسی سپس از سوی مقامات دیگر نیز تکذیب شد.

سخنان اخیر کریمی قدوسی درباره اعتراف ظریف به اشتباه در مذاکرات هسته‌ای در حالی بیان شد که حدود دو هفته پیش حسن روحانی پس از تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله آمریکا علیه ایران و انتقادات اصولگرایان به دولت درباره برجام، گفت که تمام گام‌های مذاکرات هسته‌ای با مشورت رهبر جمهوری اسلامی برداشته شده است.

او تاکید کرد که آیت الله خامنه‌ای در جریان تمام مراحل مذاکرات قرار داشته و دستورات او روی نامه‌های رهبر جمهوری اسلامی درباره مذاکرات هسته‌ای وجود دارد.

حال آقای کریمی قدوسی در سخنانی مدعی شده است که وزیر امور خارجه ایران در جلسه کمیسیون امنیت ملی به اشتباه خود در مذاکرات هسته‌ای اعتراف کرده است؛ نقل قولی که سخنگوی وزارت امور خارجه آن را وارونه و نادرست خوانده است.

رهبر جمهوری اسلامی طی سالهای اخیر همواره ایالات متحده را در مذاکرات غیرقابل اعتماد دانسته است. او پس از اجرای برجام مشکلات باقی مانده بر سر مبادلات مالی ایران را ناشی از بدعهدی دولت آمریکا دانست و تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله در کنگره آمریکا را نقض برجام خواند.

این درحالیست که دولت آمریکا اعلام کرده است که تمدید این تحریم‌ها برجام را نقض نمی‌کند و طرفین اروپایی مذاکرات هسته‌ای هم آن را نقض برجام ندانسته‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG