لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

بحث داغ شورا بر سر تخلفات شهرداری تهران؛ قالیباف: چرا پای دختر و همسرم را وسط می کشید


محمد باقر قالیباف، شهردار تهران
محمد باقر قالیباف، شهردار تهران

شهردار تهران در روزی که شورای شهر شاهد بحث‌های داغی درباره واگذاری املاک شهرداری به افراد بود، برای نخستین بار به این موضوع واکنش نشان داد.

محمد باقر قالیباف روز سه‌شنبه، ۱۱ آبان در حالیکه دادستان تهران تخلف شهرداری را در مورد واگذاری ۴۵ ملک را قطعی دانسته بود، در جلسه شورای شهر بخش عمده اخبار منتشر شده درباره این موضوع را «جوسازی رسانه‌های معاند خارج از کشور» دانست.

آقای قالیباف در تشریح تخلف انجام شده در واگذاری املاک در شهرداری تهران با دفاع از عملکرد شهرداری و قانونی دانستن این واگذاری‌ها تایید کرد که سازمان بازرسی به شهرداری تهران در مورد این واگذاری ها تذکر داده بود.

او البته تاکید کرد که آخرین نامه سازمان بازرسی که در رسانه‌ها منتشر شد، گزارش تخلف نبوده بلکه سوال از افراد برای تکمیل گزارش بوده است.

اشاره شهردار تهران به نامه‌ای از سازمان بازرسی درباره واگذاری املاک است که برخی از رسانه‌ها شهریور ماه گذشته منتشر کردند.

انتشار این نامه‌ واکنش تند برخی از اعضای شورای شهر را که نام آنها در نامه آمده بود، در پی داشت.

در این نامه قید شده بود که شهرداری تهران املاکی را به برخی افراد از جمله برای اعضای شورای شهر، کارکنان قوه قضائیه، خبرنگاران و مدیران شهرداری با تخفیف پنجاه درصدی واگذار کرده است. به گفته یکی از اعضای شورای شهر، این تخفیف‌ها رقمی بیش از دو هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود.

در این بین قوه قضائیه با اعلام محرمانه بودن نامه سازمان بازرسی، یاشار سلطانی، مدیر مسئول سایت منتشر کننده نامه را بازداشت کرد.

هفته گذشته دادستان کل کشور اعلام کرد که در میان واگذاری‌های انجام شده ۴۵ مورد تخلف صورت گرفته است.

به گفته محمد جعفر منتظری، این افراد در مجموعه شهرداری تهران و تعاونی‌های زیر مجموعه آن نبوده و قرارداد واگذاری ملک به آنها باطل بوده است. او توضیح داد که تا کنون قرارداد ۳۶ نفر از این افراد باطل شده است.

آقای قالیباف در سخنان خود در شورا با تایید این گفته دادستان تهران اعلام کرد که تخلف‌های صورت گرفته در واگذاری املاک شهرداری «تخلف شکلی» بوده و جرمی صورت نگرفته است.

با این حال شهردار تهران تاکید کرد که تخلفات صورت گرفته برخورد کرده و دستور توقف واگذاری ۳۶ ملک را صادر کرده است.

این نخستین واکنش شهردار تهران به اتهام فساد مالی در شهرداری و واگذاری غیرقانونی املاک بود.

معصومه آباد: ما گناه داریم

پس از سخنان قالیباف، موافقان و منتقدان او در شورای شهر به سخنرانی پرداختند. محسن سرخو، از منتقدان شهردار تهران او را به عدم پاسخگویی به شورای شهر متهم کرد و خواستار عزل مدیران و کارکنانی شد که به طور غیرقانونی ملک دریافت کرده‌اند.

احمد حکیمی‌پور هم با بیان مواردی از گزارش شهردار را قبول ندارد، گفت که طبق قانون، افراد یک بار می‌توانند ملک دولتی بگیرند، پس چرا در مورد برخی از افراد این استعلام نشده بود؟

در این بین، سروری، یکی دیگر از اعضای شورای شهر، افشای واگذاری املاک شهرداری را به حوادث سال ۸۸ ربط داد و گفت: « دارد همان اتفاقی می افتد که در زمان فتنه افتاد. آن روزها هم عده ای تلاش داشتند خدمات را خیانت جلوه دهند.»

معصومه آباد و احمد دنیا مالی هم با سخنانی احساسی سعی کردند فضای شورای شهر را تحت تاثیر قرار بدهند. خانم آباد که نام او در فهرست افرادی که ملک دریافت کرده‌اند آمده بود، ضمن رد دریافت ملک به پیشینه اسارت خود در هنگام جنگ ایران و عراق اشاره کرد و گفت «شما من را نزدید، عقبه من را زدید که جامعه ایثارگران می شود. ما گناه داریم، با ما نکنید این کارها را. من آبادم که زیر شکنجه سلول‌های ابوغریب و الرشید در عراق آباد شدم.»

شهردار پای خانواده اش را وسط کشید

در ادامه جلسه شهردار تهران که برای دومین بار پشت تریبون رفت به مطرح شدن دختر خود در برخی از سایتها اشاره کرد. قالیباف با بیان اینکه در جریان واگذاری ملک به ۱۹ نفر نبوده اما مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرد.

او در ادامه به کشیده شدن اخبار تخلفات به رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: «به ما ظلم شده ولی به دخترم چه جواب بدهم که تصویر خانم دیگری را با وضع دیگری در سایتها می‌گذارند می‌گویند این دختر قالیباف است. من را تخریب کنید چه کار به خانواده ام دارید؟»

او با انتقاد از رسانه‌ها گفت: «عکس یک بدبخت را می‌گذارند می‌گویند این پسر قالیباف است که ۸ هزار میلیارد اختلاس کرده و پناهنده شده انگلیس، چرا پسرم را داغون می‌کنید و تهمت به همسرم می‌زنید؟»

اشاره او به اخباری بود که طی ماهها اخیر در برخی از سایت‌های سرگرم کننده که خبرهای جنجالی منتشر می کنند، آمده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG