لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

انتقاد محمود صادقی از علی لاریجانی: چرا از شأن مجلس دفاع نمی کنید


محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی
محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی

محمود صادقی، نماینده ای که به دلیل سخنانش درباره رئیس قوه قضائیه به دادسرا احضار شد، از رئیس مجلس شورای اسلامی خواست که از شأن مجلس دفاع کند.

این نماینده تهران روز یکشنبه ۱۴ آذر در تذکری به علی لاریجانی، رئیس مجلس، با بیان اینکه تلاش دادسرا برای بازداشت او در هفته گذشته برخلاف اصل ۸۶ قانون اساسی و قانون نظارت بر رفتار نمایندگان بوده است، پرسید که چرا آقای لاریجانی از حقوق نمایندگان دفاع نکرده است.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، آقای صادقی گفت که او بر خلاف نظر دستگاه قضایی به رئیس قوه قضائیه اهانت نکرده بلکه در جهت انجام وظایف نمایندگی خود از وزیر اقتصاد در مورد افتتاح سپرده بانکی قوه قضائیه سوال کرده است.

او گفت: «کجای اظهارات بنده تهمت است؟ بنده از وزیر اقتصاد سوال کردم شما در مصاحبه خود گفته‌اید این حساب‌های مطابق موازین شرعی و قانونی بوده است. سوال کردم که توضیح دهید مبانی شرعی و قانونی افتتاح این حساب‌ها چیست؟»

این نماینده عضو فراکسیون امید ادامه داد: «آیا اصل ۵۳ قانون اساسی همه دستگاه‌ها را ملزم نمی‌کند که تمام حساب‌ها و درآمدهای خود را به خزانه‌داری کل کشور واریز کنند، توضیح دهید که با کدام موازین قانونی مغایرت دارد؟ آیا این تهمت است یا سوال یا درخواست؟»

او سپس به صدور حکم بازداشت خود توسط بازپرس و تلاش ماموران برای بازداشت اشاره کرد و گفت: «شبانه در جوار منزل بنده مأموران دادستانی کمین کرده بودند و می‌خواستند مرا به زور به دادستانی ببرند.» آقای صادقی گفت که به اعتقاد او دستگاه قضایی به مجلس بی‌حرمتی کرده و از علی لاریجانی خواست که از شأن مجلس دفاع کند.

در مقابل، علی لاریجانی با انتقاد از بخشی از سخنان آقای صادقی، گفت که این سخنان «متناسب با روابط میان قوا» نیست.

رئیس مجلس با تایید اینکه بخشی از سخنان محمود صادقی در راستای انجام وظایف نمایندگی بوده گفت: «شما مطلبی را اضافه کرده‌اید مبنی بر اینکه این پول‌ها به حساب‌های شخصی واریز می‌شود که اینجا نقطه اتهام است.»

علی لاریجانی سپس خطاب به این نماینده مجلس گفت: «من خدمت‌ شما عرض کردم این حرف نادرست است و این پول‌ها به نام قوه قضائیه است و به نام شخص نیست؛ چرا صحبت های خود را اصلاح نکردید؟ شما آبروی مسلمان و یک تشکیلات را بردید.»

طی هفته‌های اخیر سخنان محمود صادقی درباره حساب های رئیس قوه قضائیه و احضار او به دادسرا پس از بیان آن سخنان، خبرساز شد.

پس از اینکه وزیر اقتصاد ایران در یک برنامه تلویزیونی اخباری مبنی بر وجود ۶۲ حساب بانکی به نام شخص صادق لاریجانی و واریز سالیانه صدها میلیارد تومان به این حسابها به طور غیرقانونی را نادرست دانست و گفت که با هماهنگی خزانه کل کشور مبالغی «با رعایت حدود قانونی و موازین شرعی» برای قوه قضائیه در این حسابها قرار گرفته است، محمود صادقی روز ۲۴ آبان طی سخنانی به این گفته‌های وزیر اقتصاد اعتراض کرد.

این نماینده مجلس در سخنان خود در صحن علنی مجلس با اشاره به این سخنان وزیر اقتصاد، از او خواست توضیح دهد که بر اساس کدام «حدود شرعی و قانونی» وجوه دولتی به حساب شخصی واریز می شود؟

در پی این سخنان، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه از حسن روحانی و علی لاریجانی، رئیس جمهوری و رئیس مجلس انتقاد کرد که در مقابل آنچه «تهمت علیه رئیس قوه قضائیه» نامید، کاری نکردند.

چندی بعد، محمود صادقی که از تلاش ماموران برای بازداشت خود خبر داده بود، در دادسرا حاضر شد و چهارشنبه هفته گذشته با قید کفالت آزاد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG