لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

تلاش ناکام برای بازداشت نماینده تهران؛ دادستان تهران: حکم جلب محمود صادقی پابرجاست


محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی
محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی

تلاش برای بازداشت شبانه محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس ایران ناکام ماند اما دادستان تهران می‌گوید که حکم جلب او «کماکان به قوت خود باقی است.»

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون امید شامگاه یکشنبه ۷ آذر در شبکه‌های اجتماعی خبر حضور ماموران برای بازداشت خود را اعلام کرد و گفت در مقابل اقدام «خلاف قانون نظارت بر نمایندگان مجلس» مقاومت کرده و خود را به داخل خانه رسانده اما ماموران همچنان بیرون خانه حضور دارند.

با اعلام و تایید این خبر، فراخوانی برای حضور مقابل منزل این نماینده اصلاح‌طلب شکل گرفت و عکس‌های منتشر شده حاکی از تجمع چند ده نفری معترضان به این اقدام دستگاه قضایی است.

تجمع چند ساعته مقابل منزل محمود صادقی با درخواست این نماینده مجلس منتفی شد و روز بعد آقای صادقی در توییتی نوشت: «با پیگیری مسئولین ذیربط جلب غیرقانونی اینجانب منتفی و قرار شد موضوع مطابق قانون، با اعلام به مجلس طبق نظر هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان دنبال شود.»

تهدید دادستان تهران: صادقی به مراجع قضایی بیاید

برخلاف اعلام محمود صادقی مبنی بر منتفی شدن حکم جلب، عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران اعلام کرد که در پرونده نماینده تهران « هشت فقره شکایت خصوصی و سه فقره اعلام جرم عمومی» مطرح شده و چون در دادسرا حاضر نشده، حکم جلبش صادر شده است.

به گفته این مقام قضایی، حکم جلب آقای صادقی در پی «تمرد» او در مقابل ماموران و تجمع مردم «موقتا متوقف» شده اما اصل حکم پابرجاست.

جعفری دولت آبادی گفت: « اقدامات محمود صادقی در مقاومت در قبال مامورین و تحریک افراد برای حضور و اجتماع در مقابل منزل وی، اخلال در نظم عمومی و جرم محسوب و بر اتهامات قبلی وی افزوده خواهد شد و نامبرده باید به آن پاسخگو باشد. »

دادستان تهران تاکید کرد: « از آقای صادقی انتظار می‌رود به دستور قضایی احترام بگذارد و خود را به مراجع قضایی معرفی کند و در غیر این‌صورت مامورین موظفند متهم را جلب و به دادسرا معرفی نمایند. »

آقای صادقی همان نماینده‎ای است که خواستار پاسخگویی درباره حساب‌های شخصی رئیس قوه قضائیه شده و این اقدام با واکنش شدید صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران مواجه شده است.

چند روز پس از واکنش رئیس دستگاه قضایی، حکم احضار محمود صادقی صادر شد که به گفته رسانه‌های اصولگرا به دلیل شکایت شاکیان خصوصی بوده اما برخی رسانه‌های طرفدار دولت، دلیل اصلی این احضار را طرح مساله حساب‌های شخصی دانسته‌اند.

اقدام کم سابقه برای بازداشت یک نماینده مجلس با اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس ایران مواجه شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG