لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

برخی از اعضای جبهه ملی با انتشار بیانیه ای از حسن روحانی حمایت کردند


آقای هرمیداس باوند یکی از امضا کنندگان این نامه است.
آقای هرمیداس باوند یکی از امضا کنندگان این نامه است.

برخی از وبسایت های خبری گزارش دادند که برخی اعضای جبهه ملی ایران با انتشار نامه ای اعلام کردند که در انتخابات ریاست جمهوری ایران از حسن روحانی حمایت می‌کنند.

به نوشته خبرگزاری ایلنا، بیانیه اعضای جبهه ملی که روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت منتشر شد به امضای داوود هرمیداس باوند، علی رشیدی و حسین شاه حسینی رسیده است.

اعضای جبهه ملی در این بیانیه به موانع و محدودیت‌های توسعه سیاسی اشاره کرده و از شرایط کشور که «افراد جامعه را به خودی و غیرخودی تبدیل کرده،» انتقاد کرده‌اند.

امضا کنندگان بیانیه در ادامه آورده‌اند: «از احزاب ملی ریشه دار تاریخی از برخی تریبون‌های حاکمیتی با عنوان گروهک‌های غیرقانونی نام برده می شود و اعضای آنان از برخورداری از برخی حقوق مهم شهروندی از جمله حق نامزدی در انتخابات محروم می شوند آیا صرف انتخاب نامزدهای مورد نظر و منتخب نظام را می‌توان مصداق مشارکت مردم در اداره ی امور عمومی جامعه تلقی کرد؟»

اعضای جبهه ملی با وجود این انتقادات اعلام کرده‌اند که دستیابی به برجام در چهار سال گذشته در شرایطی که کشور ایران با مشکلات عمده ناشی از تحریم و فشارهای بین‌المللی روبرو بود، موفقیت ارزنده‌ای بود. از این رو آنها اعلام کردند: «مصلحت کشور ایجاب می‌کند که دولت و هیات مذاکره کننده قبلی عهده دار سکان قوه اجرایی کشور برای به فرجام رساندن این راه باشند.»

انتشار این بیانیه و اعلام حمایت از دولت حسن روحانی در حالیست که اعضای جبهه ملی در بیشتر موارد پیشین، انتخابات ایران را تحریم کرده بودند. عباس امیرانتظام، یکی از امضا کنندگان نامه از یکی از قدیمی ترین زندانیان سیاسی پس از انقلاب بوده که حتی پس از آزادی نیز محدودیت های بسیاری را متحمل شده است.

با وجود حمایت منتقدان جمهوری اسلامی از حسن روحانی، نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر انتخابات ایران را آزاد و عادلانه نمی‌دانند.

سارا رپوچی، از مدیران ارشد خانه آزادی در مصاحبه با صدای آمریکا گفت: «ما شاهد اعمال کنترل شدید در روند انتخاب‌ نامزدها هستیم. حتی اگر بگوئیم آن روند آزاد بوده، اما تبلیغات انتخاباتی به صورت آزادانه انجام نمی‌شوند و از این رو همچنان معتقدیم دموکراسی به ایران راه نیافته است، دست کم در مورد (انتخابات) امسال.»

انتخابات ریاست جمهوری همزمان با انتخابات شوراهای شهر و روستا روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG