لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

بعد از مهدی کروبی، موسوی و رهنورد هم اعلام کردند به روحانی رای می‌دهند


میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد مانند کروبی بیش از شش سال در حصر خانگی هستند.
میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد مانند کروبی بیش از شش سال در حصر خانگی هستند.

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد دو چهره منتقد آیت خامنه ای از طریق خانواده شان اعلام کردند در انتخابات روز جمعه شرکت می کنند.

وب سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی به نقل از فرزندان او خبر داده که در آخرین دیدارشان، موسوی و رهنورد گفته اند در انتخابات جمعه شرکت می کنند و به روحانی رای می دهند.

این سایت از آقای موسوی نقل کرده، تبلیغات صدا و سیما مسجل کرده که باید در این انتخابات به آقای روحانی رای داد.

اعلام موسوی و رهنورد تنها دو روز بعد از اعلام حمایت مهدی کروبی از روحانی صورت گرفت.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و از رهبران جنبش اعتراضی موسوم به «جنبش سبز» از سال ۸۹ در بازداشت خانگی هستند و بطور محدود خانواده آنها در دو سال اخیر اجازه ملاقات با آنها را یافته اند.

این اولین بار است که بعد از سال ۸۸، رهبران منتقد حکومت صراحتا با هم خواستار شرکت در انتخابات از سوی مردم شده اند.

روز دوشنبه نیز مهدی کروبی در دیدار با اعضای خانواده‌اش اعلام کرد که به حسن روحانی، رئیس جمهوری فعلی ایران رای خواهد داد.

وبسایت سحام نیوز، نزدیک به خانواده کروبی گزارش داد،آقای کروبی، انتخابات پیش رو را « تقابل سختی میان جمهوری اسلامی حقیقی و جمهوری اسلامی فرمایشی» دانست و گفت: «اگر می خواهیم جمهوریت نظام را حفظ کنیم باید در مقابل اندیشه ای که قائل به نقش مردم نیست بایستیم.»

پیش از این حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخاباتی چهار سال پیش وعده رفع حصر داده بود اما آیت‌‌اﻟله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در تیر ماه سال گذشته تاکید کرد که موضعش درباره حوادث سال ۸۸ تغییری نکرده است. آقای روحانی در تبلیغات این دوره ریاست جمهوری تلویحا عنوان کرده که برای رفع حصر نیاز به کسب رای بالایی دارد.

عملکرد فراقانونی و جانب‌دارانه نهادهای زیرنظر رهبری مانند شورای نگهبان و سپاه پاسداران در ادوار گذشته انتخابات، مورد انتقاد و اعتراض بسیار بوده است.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

در گزارش حقوق بشر ایالات متحده برای سال ۲۰۱۶ که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، آمده است که «شهروندان ایرانی برای تعیین حکومت از طریق مسالمت‌آمیز و انتخابات آزاد و عادلانه با محدودیت مواجه هستند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG