لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۴

حملات تند روحانی و رئیسی به یکدیگر سه روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری


حسن روحانی و ابراهیم رئیسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
حسن روحانی و ابراهیم رئیسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

سه روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری در ایران، دو نامزد عمده در سخنان خود اتهاماتی را علیه یکدیگر مطرح کردند.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت، در حالیکه ابراهیم رئیسی با همراهی محمد باقر قالیباف در جمع هواداران خود در مصلی تهران حاضر شد، حسن روحانی در جمع هواداران خود در زنجان از شیوه تبلیغات رئیسی انتقاد کرد.

آقای روحانی گفت: «به روستاها نروید و به مردم دروغ بگویید. با اتوبوس مردم را جمع نکنید. در پادگان نهار چرب ندهید. دنيا همین سه چهار روز نیست. اخلاق و صداقت کجا رفت؟»

طرفداران آقای روحانی طی روزهای اخیر ستاد آقای رئیسی را متهم به جمع کردن جمعیت برای سخنرانی بوسیله اتوبوس های سازماندهی شده کرده‌اند.

در مقابل، رسانه‌های اصولگرا و نزدیک به سپاه نیز نوشتند که مسئولان استانی در زنجان کارگران و کارمندان را با اتوبوس به محل سخنرانی حسن روحانی بردند «تا سالن پر شود.»

این رسانه‌ها همچنین سخنان رئیسی علیه روحانی را منتشر کردند که گفت دولت برای جلب رای مردم یارانه‌های نقدی حذف شده را در آستانه انتخابات بازگردانده است.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان روز سه شنبه خود در زنجان به صدا و سیما هم انتقاد کرد و بی طرفی آن را زیر سوال برد.

او گفت« صداوسیمایی که کارمندان زحمتکشی دارد گرفتار یک باند سیاسی شده است.» روحانی در روزهای گذشته نیز از صدا و سیما انتقاد کرده بود که برنامه‌های دولت را در روزهای منتهی به انتخابات پخش نمی‌کند.

کناره گیری پوششی ها

رقابت‌های انتخاباتی در ایران با کناره گیری محمد باقر قالیباف به سود ابراهیم رئیسی و کناره گیری اسحاق جهانگیری به سود روحانی وارد مرحله حساس تری شده است. نامزدهای انتخاباتی که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده و در معرض رای مردم گذاشته شده اند، طی روزهای اخیر شدید ترین اتهامات را از جمله فساد اقتصادی، رانت خواری، نقض حقوق شهروندان، سرکوب مخالفان، باند بازی و توزیع خیرات و توزیع یارانه برای جذب رای، علیه یکدیگر مطرح کردند.

در عین حال، برخی نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر انتخابات ایران را زیر سوال برده اند. از جمله سارا رپوچی،‌ از مدیران ارشد خانه آزادی در گفت‌وگو با صدای آمریکا عنوان کرد که انتخابات در ایران «آزاد» نیست.

او گفت: «ما شاهد اعمال کنترل شدید در روند انتخاب‌ نامزدها هستیم. حتی اگر بگوئیم آن روند آزاد بوده، اما تبلیغات انتخاباتی به صورت آزادانه انجام نمی‌شوند و از این رو همچنان معتقدیم دموکراسی به ایران راه نیافته است، دست کم در مورد (انتخابات) امسال.»

انتخابات ریاست جمهوری همزمان با انتخابات شوراهای شهر و روستا روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG