لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

مهلت سه ماهه وزیر نفت به قرارگاه خاتم سپاه برای یافتن شریک خارجی


وزیر نفت ایران می گوید به قرارگاه خاتم الانبیای سپاه سه ماه فرصت داده که برای توسعه میدان آزادگان جنوبی، شریک خارجی انتخاب کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، بیژن نامدار زنگنه گفت:‌ «به قرارگاه [خاتم] و ستاد اجرایی فرمان امام سه ماه فرصت دادیم که بتوانند شریک خارجی درجه یک جهت توسعه میدان آزادگان جنوبی برای خود انتخاب کنند.»

قرارگاه خاتم الانبیا از زیر مجموعه های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، که در حال حاضر «بزرگ‌ترین پیمان‌کار پروژه‌های دولتی ایران» است.

همچنین ستاد اجرایی فرمان امام نهادی است که به طور مستقیم زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود.

آقای زنگنه روز یکشنبه درباره فرصت به قرارگاه خاتم و ستاد اجرایی فرمان امام نیز گفت: به قرارگاه فرصت سه ماهه داده می‌شود بتوانند مطالعه کرده و برای خود شریک خارجی انتخاب کنند همچنین این فرصت مطالعه برای میدان آزادگان جنوبی به ستاد اجرای فرمان امام نیز داده شده است.

ایران از زمان تحریم های هسته ای، امکان سرمایه گذاری و به روز کردن تجهیزات نفت و گاز خود را نداشته است. در دوران تحریم خاتم و ستاد اجرایی فرمان امام در میدان های نفتی خلیج فارس فعال بودند اما اکنون با برداشتن تحریم ها دولت روحانی قصد جذب سرمایه گذار خارجی را دارد. به نظر می رسد شرکت های خارجی برای حضور در میادین جنوب ایران باید با یکی از دو گزینه سپاه و رهبر ایران همکاری کنند.

دو سال پیش، خبرگزاری رویترز بر اساس مدارک و شواهد رسمی و ارزیابی بهای املاک، سهام شرکت‌ها و مؤسسات وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران اداره می شود، نوشت آیت الله خامنه ای یک امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری را اداره می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG