لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

پیشنهاد نفتی عربستان به ایران: تولیدتان را ثابت کنید، ما هم کاهش می دهیم


هنوز ایران به پیشنهاد عربستان پاسخی نداده است.
هنوز ایران به پیشنهاد عربستان پاسخی نداده است.

عربستان سعودی به ایران پیشنهاد داده که تولید نفت خود را ثابت نگه دارد و در این صورت عربستان هم تولید نفت خود را امسال کاهش خواهد داد. این پیشنهاد عربستان سعودی در آستانه اجلاس غیر رسمی کشورهای عضو اوپک مطرح شده و اگر ایران با آن موافقت کند، شاید بتواند به اتفاق نظر کشورها در اوپک کمک کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار نفر از منابع مورد اعتماد خود از پیشنهاد عربستان سعودی خبر داده و نوشته است که پیشنهاد عربستان در همین ماه به ایران ارائه شده اما هنوز تهران پاسخی به آن نداده است.

پیشنهاد عربستان سعودی در آستانه اجلاس الجزایر مطرح می شود که قرار است پنجم تا هفتم مهر برگزار شود. قرار است در حاشیه نشست مجمع بین المللی انرژی در الجزایر، اعضای اوپک هم در یک جلسه غیر رسمی شرکت کنند.

از زمان کاهش قیمت نفت، اوپک سعی دارد با مدیریت تولید نفت، مانع کاهش قیمت نفت شود.

ریاض اعلام کرد آماده است که تولید خود را به میزان اوایل سال ۲۰۱۶ بازگرداند به شرطی که ایران هم تولید نفت فعلی خود یعنی ۳.۶ میلیون بشکه در روز را افزایش ندهد و ثابت نگه دارد. در حال حاضر عربستان روزانه ۱۰ میلیون بشکه صادرات نفتی دارد.

رویترز تاکید دارد هنوز تهران این پیشنهاد را تایید یا رد نکرده است. ایران از بعد برداشته شدن تحریم ها اعلام کرد قصد دارد به میزان صادرات قبل از تحریم ها باز گردد.

صادرات ایران در زمان تحریم ها به زیر یک میلیون بشکه رسید اما در هفته های اخیر ایران به روزانه ۳.۶ میلیون بشکه صادرات نفت رسید.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران بتازگی گفته بود ایران قصد دارد به میزان ۴ میلیون بشکه در روز برسد.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت موسوم به اوپک از زمان کاهش قیمت نفت سعی در کنترل قیمت با تعیین میزان صادرات نفت اعضای خود داشت اما از یکسو اختلاف های ایران و عربستان و همچنین نیاز ایران بعد از رفع تحریم ها مانع موفقیت اوپک شد.

ایران و عربستان در یکسال گذشته رابطه پر تنشی بر سر مرگ زائران ایرانی در مکه و همچنین اعدام روحانی شیعه در عربستان داشته اند.

XS
SM
MD
LG