لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۷

عربستان قیمت نفت را افزایش می دهد؛ ایران چطور؟


صادرات نفت ایران هنوز به سطح پیش از تحریم ها نرسیده است.
صادرات نفت ایران هنوز به سطح پیش از تحریم ها نرسیده است.

عربستان سعودی برای دومین بار در یک ماه، قیمت های نفت خام سبک عرب در آسیا را به بالاترین سطح از سپتامبر ۲۰۱۴ افزایش داده است.

این افزایش در حالی صورت می گیرد که بنا به گزارش نشریه فوربس، رویدادهای پیش بینی نشده، مانند آتش سوزی در کانادا و اختلال در جریان نفت در نیجریه، موجودی نفت در جهان را کاهش داده است و اعضای اوپک قادر نشدند در باره سقف تولید به توافق برسند.

گفته می شد امکان دارد ایران نیز در صدد افزایش قیمت نفت بر آید. با این حال نشریه فوربس این موضوع را بعید می داند و سخنان اخیر بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران را که در تهران تایمز منتشر شد یادآور می شود که گفت آسیا یک بازار اصلی است، اما ایران باید بیشتر به اروپا و آفریقا نگاه کند وقیمت ها را بالا نخواهد برد.

صادرات نفت ایران هنوز به سطح پیش از تحریم ها نرسیده است، افزون بر این ایران به درآمدهای نفت برای تقویت ظرفیت پالایشگاه های خود نیاز دارد، که یعنی این کشور به استخراج ادامه خواهد داد حتی اگر ناچار شود قیمت ها را کاهش دهد.

فوربس می نویسد نفت خام عربستان سعودی شبیه نفت خام ایران است، و دو رقیب دیرینه در نبردی سخت برای تضعیف اقتصاد یکدیگر که موجب نوسان قیمت ها شده است، درگیر بوده اند.

هر دو چند ماه پیش برای بستن قرارداد با مشتریان آسیایی رقابت کردند که نتیجه آن کاهش شدید قیمت نفت بود.

XS
SM
MD
LG