لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

اوپک کاهش تولید نفت را بررسی می کند؛ زنگنه: عربستان پیشنهاد رسمی نداده است


آرشیو
آرشیو

روزنامه وال استریت ژورنال می گوید که اوپک در حال بررسی کاهش یک میلیون بشکه نفت از تولیدات روزانه خود طی یک سال آینده است. اما ایران می گوید عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت این سازمان هنوز به طور رسمی پیشنهادی برای هماهنگی در کاهش یا تثبیت میزان تولید نفت نداده است.

اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، در حاشیه نشست مجمع بین‌المللی انرژی در الجزایر بر سر تعیین سهمیه‌ تولید با یکدیگر رایزنی می کنند. اما بیژن زنگنه روز سه‌شنبه ششم مهر اعلام کرد که هنوز به طور رسمی پیشنهادی از عربستان در این زمینه دریافت نکرده است.

خبرگزاری رویترز طی روزهای گذشته به نقل از چهار نفر از منابع مورد اعتماد خود از پیشنهاد عربستان سعودی خبر داده و نوشته است که پیشنهاد عربستان در همین ماه به ایران ارائه شده اما هنوز تهران پاسخی به آن نداده است.

صادرات ایران در زمان تحریم‌ها به زیر یک میلیون بشکه رسید اما طی ماههای اخیر این رقم به دو میلیون بشکه در روز بازگشت. در هفته‌‌های اخیر نیز اعلام شد که تولید نفت ایران به روزانه ۳.۶ میلیون بشکه رسید.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران به تازگی گفته است که ایران قصد دارد تولید خود را به میزان ۴ میلیون بشکه در روز برسد. اما به نوشته وال استریت ژورنال، یکی از پیشنهادات این است که عربستان ۴۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود بکاهد و ایران نیز تولید خود را روی حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز نگه دارد.

در پی لغو تحریم‌های هسته‌ای، تولید و صادرات نفت ایران افزایش پیدا کرد که این موضوع نگرانی برخی از کشورهای تولید کننده را از کاهش قیمت نفت در پی داشت.

کشورهای عضو اوپک در ماههای اخیر در رسیدن به توافقی برای کاهش یا تثبیت میزان تولید نفت ناکام بودند.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در اجتماع اوپک در الجزیره می گوید با عدم توافق میان عربستان سعودی و ایران برای پایین آوردن تولید نفت، قیمت نفت خام کاهش پیدا کرد.

نفت خام برنت روز سه شنبه ۸۰ سنت در هر بشکه کاهش یافت و به ۴۶ دلار و ۵۵ سنت رسید.

نفت خام تگزاس نیز با ۶۸ سنت کاهش در هر بشکه به ۴۵ دلار و ۲۵ سنت رسید.

XS
SM
MD
LG