لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۴

وزیر نفت ایران «برای امضای قراردادهای نفتی» به ونزوئلا سفر کرد


جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران
جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران

جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در رویدادی کم‌سابقه به ونزوئلا سفر کرده است تا ضمن بازدید از تأسیسات نفتی آن کشور، قراردادهایی در حوزه انرژی امضا کند. هر دو کشور تحت تحریم ایالات متحده آمریکا هستند.

خبرگزاری بلومبرگ روز یک‌شنبه ۱۱ اردیبهشت به نقل از منابعی که خواستند نامشان فاش نشود، نوشت: «اوجی و بیش از ۱۲ نماینده روز شنبه وارد کاراکاس شدند» و دو کشور منتظرند که روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت «چندین قرارداد انرژی» امضا کنند.

بر اساس این گزارش وزیر نفت دولت ابراهیم رئیسی همراه با اسدروبال چاوز، رییس شرکت ملی نفت ونزوئلا، از «مجتمع پالایشگاهی پاراگوانا» واقع در غرب این کشور بازدید کردند.

شرکت دولتی نفت ونزوئلا و شرکت ملی نفت ایران در نیمه دوم سال گذشته اجرای یک قرارداد سوآپ برای مبادله میعانات گازی ایران با نفت خام سنگین ونزوئلا را آغاز کردند. این پیمان برای حفظ تولید نفت ونزوئلا که به مواد رقیق کننده از جمله میعانات برای حمل و نقل و صادرات نیاز دارد، مهم است.

زمستان گذشته خبرگزاری رویترز بر اساس اسناد شرکتی و خدمات ردیابی نفت‌کش‌ها گزارش داد که ابرنفتکش ایرانی حامل حدود ۲ میلیون بشکه میعانات گازی، در بندر اصلی شرکت نفت دولتی ونزوئلا کار تخلیه محموله خود را آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG