لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

رویترز: تخلیه محموله ۲میلیون بشکه‌ای ابرنفتکش ایران در ونزوئلا آغاز شد


نفتکش ایرانی فورچون در ونزوئلا - ۲۵ مهر ۲۰۲۰
نفتکش ایرانی فورچون در ونزوئلا - ۲۵ مهر ۲۰۲۰

یک ابرنفتکش ایرانی حامل حدود ۲ میلیون بشکه میعانات گازی، این هفته در بندر اصلی شرکت نفت دولتی ونزوئلا کار تخلیه محموله خود را آغاز کرد. رویترز این خبر را روز دوشنبه و بر اساس اسناد شرکتی و خدمات ردیابی نفتکش‌ها منتشر کرده است.

شرکت دولتی نفت ونزوئلا و شرکت ملی نفت ایران در نیمه دوم سال گذشته اجرای یک قرارداد سوآپ برای مبادله میعانات گازی ایران با نفت خام سنگین ونزوئلا را آغاز کردند. این پیمان برای حفظ تولید نفت ونزوئلا که به مواد رقیق کننده از جمله میعانات برای حمل و نقل و صادرات نیاز دارد، مهم است.

سال گذشته میلادی، دو شرکت دولتی ایران و ونزوئلا که تحت تحریم‌های آمریکا هستند، حدود ۴.۸۲ میلیون بشکه میعانات گازی را با ۵.۵۵ میلیون بشکه نفت خام سنگین مبادله کردند که این محموله‌ها بیشتر با کشتی‌های با پرچم ایران حمل شده است. میعانات گازی، نفت بسیار سبک است.

این دو کشور همچنین بنزین ایران را با سوخت جت ونزوئلا از طریق توافقی که در سال ۲۰۲۰ آغاز شد و به کاهش کمبود سوخت خودرو در این کشور آمریکای جنوبی کمک کرده است، مبادله می‌کنند.

طبق اسناد، کشتی بسیار بزرگ حامل نفت خام ایران به نام استارلا، و با پرچم ایران، و تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران، روز جمعه وارد آب‌های ونزوئلا شد.

به گفته شرکت تنکر ترکرز که تردد کشتی‌ها را رصد می‌کند، این کشتی که در ماه دسامبر قبل از حرکت از ایران، فرستنده خود را خاموش کرده بود روز دوشنبه با کمک یدک‌کش‌ها به بندر خوزه نزدیک شد.

XS
SM
MD
LG