لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

سقوط بهای نفت خام در پی اعلام حمایت روسیه از ادامه مذاکرات احیای برجام


هتل کوبورگ، وین، محل مذاکرات احیای برجام
هتل کوبورگ، وین، محل مذاکرات احیای برجام

در پی اعلام حمایت روسیه از احیای برجام، بهای نفت خام که در پی تجاوز روسیه به اوکراین، تا بشکه‌ای ۱۳۰ دلار بالا رفته بود، روز سه‌شنبه ۱۵ مارس، با ۷ درصد سقوط، به پایین‌ترین سطح خود در سه هفته‌ اخیر کاهش یافت.

علاوه بر چشم‌انداز افزایش عرضه در اثر بازگشت نفت خام ایران با بازار جهانی در پی توافق بر سر احیای برجام، موارد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در چین نیز در سقوط شدید قیمت نفت خام تاثیر داشت؛ زیرا این امر به تجدیدنظر در سرعت احیای پسابرجامی اقتصاد چین انجامید و با کاهش برآورد تقاضای آتی، از فشار بر قیمت نفت خام کاست.

قراردادهای تحویل آینده برنت، شاخص جهانی بهای نفت خام، پیش از ظهر سه‌شنبه ۱۵ مارس، بشکه‌ای ۷.۸۹ دلار یا ۷.۴ درصد پایین رفت و به بشکه‌ای ۹۹.۰۱ دلار تنزل یافت. واسط تگزاس غربی (وست تگزاس اینترمیدییت)، شاخص بهای نفت خام آمریکا، ۸.۱۱ دلار یا ۷.۹ درصد سقوط کرد و به ۹۴.۹۰ دلار رسید.

سقوط برنت تا بشکه‌ای ۹۷.۴۴ دلار و سقوط بهای نفت تگزاس غربی تا بشکه‌ای ۹۳.۵۴ دلار ادامه داشت. این پایین‌ترین سطح قیمت نفت از روز ۲۵ فوریه‌ میلادی و آغاز تجاوز روسیه به خاک اوکراین است. حمله روسیه سبب شده بود که بهای نفت به بالاترین سطح خود در ۱۴ سال اخیر افزایش پیدا کند. از آن هنگام تا سه‌شنبه ۱۵ مارس، شاخص برنت بیش از بشکه‌ای ۴۰ دلار و شاخص نفت خام تگزاس غربی بیش از بشکه‌ای ۳۰ دلار پایین رفته‌اند.

سقوط شدید بهای نفت روز سه‌شنبه، واکنش بازار به سخنان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، بود که با اعلام حمایت روسیه از برجام، از سرگیری سریع مذاکرات وین را خواستار شد. این مذاکرات جمعه‌ی گذشته در پی تقاضای روسیه برای معافیت از تحریم‌های امریکا در دادوستدهای روسیه با حکومت ایران، متوقف شده بود.

از سوی دیگر، یکی از اعضای هیات اوکراینی طرف مذاکره با روسیه اعلام کرد که مذاکرات در باره آتش‌بس و خروج نیروهای روسیه از خاک اوکراین، ادامه دارد.

رویتر گزارش داد که تحریم‌های جهانی در واکنش به اشغال اوکراین توسط روسیه، کشورهای چین و هندوستان را از خرید نفت خام روسیه باز نداشته است.

XS
SM
MD
LG