لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

ایران و شش قدرت جهانی پیشنهاد جدیدی را بررسی می‌کنند


گزارش‌‌ها به نقل از دیپلمات‌ها در سازمان ملل متحد حاکی است ایران و شش قدرت جهانی درباره پیشنهاد جدیدی به بحث نشسته‌اند که بر اساس آن، بیشتر سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم را به جای خود باقی می‌گذارد اما تغذیه اورانیوم به آنها را قطع می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مذاکرات به دلیل مخالفت ایران با کاهش شدید تعداد و ظرفیت سانتریفیوژها، که می‌تواند اورانیوم را در سطوح مورد نیاز برای سوخت رآکتور یا کاربرد در کلاهک اتمی غنی سازد، متوقف شده است. با این وجود دو دیپلمات گفته‌اند که پیشنهاد جدید به جای تمرکز بر کاهش تعداد قابل ملاحظه ۱۹ هزار سانتریفیوژ فعلی، به برداشتن لوله‌های ارتباط آنها خواهد پرداخت.

نیویورک تایمز نیز روز جمعه گزارش داد واشنگتن چنین تغییری را بررسی می‌کند و پیشنهاد خود را ارائه می‌دهد. دیپلمات‌ها روز شنبه به آسوشیتدپرس گفتند پیشنهاد روی میز است و ایران محتاطانه آنرا می‌پذیرد.

این پیشنهاد از آن جهت اهمیت دارد که قبول آن از سوی دو طرف می‌تواند مانع بزرگی را از سر راه مذاکرات بردارد. ایالات متحده آمریکا به روشنی به ایران اعلام کرده است که برنامه هسته‌ای این کشور نیازی به ۱۹ هزار سانتریفیوژ ندارد اما تهران با بیان اینکه برنامه هسته‌ای اش تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای قرار دارد، با کاهش سانتریفیوژها مخالفت کرده است.

رهبر ایران پیش از آغاز ششمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرتهای جهانی در وین، اعلام کرده بود که ایران به حدود ۱۹ هزار سانتریفیوژ برای تامین اورانیوم غنی‌شده خود در آینده، نیاز دارد.

تعداد سانتریفیوژها و میزان غنی‌سازی اورانیوم، یکی از اختلافات عمده ایران و کشورهای ۱+۵ طی ماههای گذشته بوده است.

ادامه کار مرکز غنی‌سازی فوردو، نحوه لغو تحریم‌ها و کارکرد راکتور آب سنگین اراک از اختلافات دیگری است که طرفین بر سر آنها به مذاکره نشسته‌اند.

XS
SM
MD
LG