لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

آخرین اظهار نظرها پیش از آغاز گفتگوهای هسته‌ای ایران و ۱+۵ در نیویورک


یک روز مانده به آغاز نشست رسمی مذاکره کنندگان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در نیویورک، نمایندگان کشورهای شرکت کننده در این نشست به اظهار نظرهای متفاوتی پرداختند.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده که سه‌شنبه شب در مراسمی در دانشگاه جورج تاون واشنگتن دی سی شرکت کرده بود، درباره مذاکرات روز پنچشنبه گفت: «ما برای رسیدن به یک توافق جامع با شکاف بزرگی بر سر مسائل اساسی در مذاکرات روبرو هستیم و برداشتن تحریم‌های اعمال شده بر ایران، تنها با اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای آن کشور توسط تهران امکان‌پذیر است.»

خانم شرمن پیشتر در مراسمی با حضور ۲۰۰ سفیر کشورهای خارجی در آمریکا، گفته بود که دستیابی به توافق نهایی اتمی با ایران تا زمانی که این کشور ظرفیت غنی‌سازی‌ اورانیوم خود را کاهش ندهد، ممکن نخواهد بود.

تعداد سانترفیوژهای و توان غنی سازی اورانیوم ایران یکی از موارد اصلی اختلاف میان ایران غرب است.

در همین حال وزیر اطلاعات اسرائیل از اتحادیه اروپا خواسته است در گفتگوهای هسته‌ای با ایران به یک «معامله بد» تن در ندهد.

یووال استاینیتز که در آستانه دور جدید گفتگوهای هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی در نیویورک سخن می‌گفت، اظهار داشت که کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز‌های پایانی ماموریت خود در این مقام را سپری می‌کند، ممکن است شتابزده، به پیمان نامناسبی رضایت دهد.

وی اضافه کرد که نبرد با گروه موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) نباید مانع ادامه تلاش برای متوقف کردن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای شود.

از سوی دیگر، نماینده چین در سازمان ملل متحد، خواستار «رویکردی انعطاف‌پذیرتر انعطاف پذیر» از سوی مذاکره کنندگان برای حل و فصل جامع موضوع هسته ای ایران شد.

مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجه ایران هم پیش از سفر به نیویورک برای شرکت در مذاکرات، گفت که ایران با جدیت به مذاکرات ادامه می‌دهد و امیدوار است طرف مقابل انعطاف داشته باشد تا بتوان پیش از ۴ آذرماه به توافق جامع رسید.

قرار است دور جدید مذاکرات، با دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نیویورک آغاز شود، اما نشست رسمی مذاکره‌کنندگان هسته‌ای، روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.

طرفین مذاکره کننده، مهلت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای را تا ۴ آذر ماه تمدید کرده‌اند. در صورت دست نیافتن به یک توافق جامع، احتمال بازگشت شرایط به پیش از توافق سال گذشته در ژنو، وجود دارد.

از سوی دیگر، مایکل تاتام مشاور سیاسی هیات ماموریت انگلیس در سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت انگلیس باور دارد که توافق ممکن است، اما اکنون بسیار ضروری است که ایران انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهد.

این مقام انگلیسی در بیانیه خود خواستار انعطاف بیشتر ایران به ویژه در مورد غنی‌سازی اورانیوم شد و از ایران خواست که برای رفع نگرانی‌ها از ابعاد مختلف برنامه هسته‌ای خود، فعالانه‌تر با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

XS
SM
MD
LG