لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

کری: معلوم نیست مذاکرات تا پایان ماه مارس به نتیجه برسد


کری: معلوم نیست مذاکرات تا پایان ماه مارس به نتیجه برسد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تایید مذاکرات جاری در شورای امنیت سازمان ملل گفت که اگر مذاکرات هسته‌ای با ایران به توافق جامع بینجامد، شورای امنیت برای تایید آن رای‌گیری خواهد کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده ضمن تایید پیشرفت‌های به دست آمده در مذاکرات هسته‌ای، بر باقی ماندن شکاف‌های مهم بین طرفین تاکید کرد و گفت که هنوز معلوم نیست که توافق کلی تا پایان ماه مارس بدست بیاید.

جان کری روز شنبه گفت که علیرغم پیشرفت‌هایی که بدست آمده، شکاف‌های مهم باقی است. آقای کری گفت مقصود مذاکرات «فقط رسیدن به توافق نیست، هدف این است که معامله درستی انجام گیرد.».

آقای کری در عین حال گفت که مطمئن نیست که مذاکرات تا پایان ماه جاری میلادی به نتیجه برسد.

در همین حال، جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ضمن تایید مذاکرات جاری در شورای امنیت گفت که روند و یا زمانبندی لغو تحریم‌ها در صورت حصول توافق جامع هسته‌ای با ایران هنوز مشخص نشده است و این مسائل بخشی از مذاکرات است. جن ساکی گفت: «اگر توافق هسته‌ای با ایران حاصل شود، شورای امنیت برای تایید آن رای‌گیری خواهد کرد.

به گفته جن ساکی، رای‌گیری در شورای امنیت بر سر قطعنامه‌ای که توافق احتمالی با ایران را تایید کند، با رای‌گیری بر سر کاهش یا لغو تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران متفاوت است و این مرحله تنها زمانی پیش خواهد آمد که رعایت توافق جامع از سوی ایران محرز شده باشد.

نامه بی سابقه

جان کری وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت که نامه سرگشاده ای که ۴۷ سناتور جمهوریخواه برای رهبران ایران فرستاده اند، «کاملا بی سابقه» بوده است.

کری ، که روز شنبه در کنفرانس سرمایه گذاری در شرم الشیخ، در مصر، سخت می گفت اظهار داشت نامه با قدرت و اختیاراتی که قانون گذاران می گویند دارند، متناقض است و درست نیست.

نامه هشدار می دهد رئیس جمهوری بعدی آمریکا می تواند معامله هسته ای با ایران را در هر زمانی لغو کند، و کنگره نیز می تواند تغییراتی در آن صورت دهد.

آقای کری گفت با نزدیک شدن ضرب الاجل تواقق اتمی با ایران، روشن نیست که آیا نامه جمهوریخواهان بر مذاکرات تاثیر خواهد داشت یانه.

آقای کری پیشتر گفته بود کنگره حق ندارد توافق بین رهبران را تغییر دهند. او نامه جمهوریخواهان را غیر مسئولانه نامیده است.

آمریکا و پنج قدرت جهانی روز یکشنبه در لوزان سویس با نمایندگان ایران به گفت و گو می نشینند.

آغاز دور جدید مذاکرات از یکشنبه

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز یکشنبه با برگزاری دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و هیات همراهش با جان کری و هیات آمریکایی در شهر لوزان سوئیس، این دور از گفت و گوها با هدف نهائی کردن توافق ژنو وارد مرحله جدیدی می شود

قرار است نماینده مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در گفتگوها حضور داشته باشد. گفتگوهای لوزان دو روز ادامه خواهد یافت و پس ازآن آقای ظریف به بروکسل خواهد رفت تا در نشستی با حضور خانم موگرینی، فیلیپ هموند وزیر خارجه بریتانیا، فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان، و لورن فابیوس وزیر خارجه فرانسه گفتگوها را ادامه دهند.

آقای ظریف و هیات همراه پس از بروکسل بار دیگر به لوزان باز خواهد گشت تا به گفتگوهای هسته‌ای با مقام‌های آمریکائی ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG