لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به صدای آمریکا: ایران باید بدون تاخیر با آژانس همکاری کند


مقر سازمان بین المللی انرژی اتمی در وین،‌اتریش (آرشیو)
مقر سازمان بین المللی انرژی اتمی در وین،‌اتریش (آرشیو)

وزارت خارجه ایالات متحده با تاکید بر پشتیبانی آمریکا از فعالیت‌های آژانس انرژی اتمی خواستار همکاری فوری ایران با این نهاد نظارتی سازمان ملل متحد شد.

وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۳ آبان، به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا در مورد اظهارات روز جمعه مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی به عدم توانایی‌اش در دیدار با مسئولان ایرانی از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی پاسخ داد و از ایران خواست که بدون تاخیر، همکاری‌های لازم را با آژانس انجام دهد.

رافائل گروسی، مدیر کل این نهاد نظارتی سازمان ملل متحد که در چارچوب برجام مسئولیت راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر عهده دارد، روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت از این که هنوز دعوتی از ایران برای دیدار و گفتگو با مقامات آن کشور دریافت نکرده، ناامید است.

گروسی پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که قبل از اجلاس آتی شورای حکام آژانس در بیست و دوم نوامبر (یکم آذر) دیداری با مقامات ایران داشته باشد. او تاکنون تنها با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دیدار کرده است.

آژانس در تلاش است برای حل برخی از مسائل با ایران، از جمله عدم دریافت مجوز بازدید از برخی از سایت‌های هسته‌ای که ایران از اوایل سال جاری ورود بازرسان به آنها را ممنوع کرده، به نتیجه برسد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا مبنی بر این که آیا شورای حکام، و به ویژه ایالات متحده، باید ایران را به دلیل عدم همکاری با آژانس توبیخ کنند و آیا زمان آن رسیده است که به دلیل این عدم همکاری پرونده ایران به شورای امنیت ملل متحد ارجاع شود، پاسخ داد.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با قدردانی از تلاش‌های رافائل گروسی، گفت: «آژانس در انجام مسئولیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی بسیار مهم خود در ایران برای اهداف پادمانی و برجام، از حمایت کامل ما برخوردار است.»

این سخنگوی وزارت خارجه افزوده است: «ایران باید بدون تأخیر بیشتر همکاری لازم را برای برطرف کردن نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی در ایران انجام دهد. ما همچنین اهمیت حفظ توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در باز یافتن مستمر دانش خود از نظارت و راستی‌آزمایی مرتبط با برجام را به وضوح اعلام کرده‌ایم.»

وی در پاسخ به پرسش دیگر بخش فارسی صدای آمریکا در مورد تاثیر احتمالی عدم همکاری ایران با آژانس بر مذاکراتی که قرار است از بیست و نهم نوامبر (هشتم آذر) از سر گرفته شود، گفت که این همکاری‌ها ​برای «دستیابی به هدف اعلام‌شده آمریکا و ایران مبنی بر بازگشت هر چه سریعتر به پایبندی کامل متقابل به برجام ضروری است.»

او ادامه داد: «ادامه گسترش سریع برنامه هسته‌ای ایران غیرسازنده و ناسازگار با هدف اعلام شده آن کشور برای بازگشت به پایبندی متقابل به برجام است.» وی افزود که این اقدامات هیچ‌گونه اهرمی را در مذاکرات مربوط به بازگشت به برجام در اختیار ایران نخواهند گذاشت.

این سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده همچنین گفت: «ما در هفته‌های آینده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شرکای خود در گروه ۵+۱ در مورد همه این موضوعات در تماس نزدیک خواهیم بود.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG