لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

احتمال سفر مدیرکل آژانس به تهران در آستانه از سرگیری مذاکرات وین


رافائل گروسی - آرشیو
رافائل گروسی - آرشیو

دو هفته مانده به از سرگیری مذاکرات وین، ایران می‌گوید از رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، دعوت کرده است که در تهران با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، دیدار کند.

گروسی از چندی پیش چنین درخواستی کرده بود اما ایران پاسخ نمی‌داد. با آن که گروسی یک بار با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، ملاقات کرده است، اما ملاقات با دیپلمات‌های ارشد دولت جدید ایران را مهم می‌داند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، امروز (روز دوشنبه ۲۴ آبان)، گفت تاریخ ملاقات پس از آن که گروسی دعوت را پذیرفت اعلام می‌شود.

از طرف مقابل، تونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا یکشنبه با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود، در مورد مذاکرات هسته ای تلفنی صحبت کرد. علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران، هفته پیش در پاریس با نماینده فرانسه در مذاکرات وین ملاقات کرده بود.

راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز دوشنبه در اسرائیل با یائیر لاپید وزیر خارجه، بنی گانتز وزیر دفاع، رئیس موساد، و مشاور امنیت ملی اسرائیل رایزنی خواهد کرد. ایران یکی از موضوع‌های مطرح در ملاقات‌های معاون وزیر خزانه داری آمریکا - از اعضای هیات همراه آقای مالی - و دیگر مقامات اسرائيلی بود.

در این بین، روزنامه ایران نوشته است دولت ابراهیم رئيسی نه تنها در مورد برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای خود گفتگو نخواهد کرد بلکه همین حالا هم «برنامه هسته‌ای» را موضوع گفتگوهای وین نمی‌داند و وارد مسائل هسته‌ای نخواهد شد.

بنا بر این نوشته، جمهوری اسلامی انتظار دارد از آمریکا غرامت دریافت کند و تمامی تحریم‌های موجود علیه ایران - شامل تحریم‌هخای هسته‌ای، حقوق بشری، و تروریستی - برداشته شود. این روزنامه می‌نویسد که حکومت ایران همچنین پس از لغو تحریم‌ها فرصتی را برای راستی‌آزمایی - یعنی فروش نفت و انتقال درآمد آن به حساب داخل کشور و تضمین از سوی دولت بایدن که آمریکا دیگر از برجام خارج نخواهد شد - درخواست خواهد کرد.

آمریکا می‌گوید که لغو تحریم‌ها به صورت گام به گام و به همراه اقدامات متقابل ایران خواهد بود. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است اگر ایران زیاده‌خواهی کند یا به اندازه کافی انتظارات را برآورده نکند، مذاکرات موفق نخواهند بود.

XS
SM
MD
LG