لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

بانک مرکزی ایران: موانع انتقال ۱۳ تن طلای ایران، در حاشیه مذاکرات وین رفع شد


ساختمان بانک مرکزی ایران در شمال تهران
ساختمان بانک مرکزی ایران در شمال تهران

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت مشکل انتقال ۱۳ تن طلای خریداری شده ایران به داخل کشور، در حاشیه مذاکرات اتمی وین بر طرف شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ولی الله سیف روز چهارشنبه دهم تیر گفت که با پیگیری بانک مرکزی ایران و گفت و گوی مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران در حاشیه نشست‌های وین، بخشی از طلاهای ایران که به دلیل تحریم‌ها امکان انتقال به داخل کشور را نداشت، سه‌شنبه شب وارد و به خزانه تحویل داده شد.

آقای سیف گفت: «معادل ۱۳ تن طلا که قبلا خریداری شده و در آفریقای جنوبی به صورت امانی طی دو سال گذشته نگهداری می‌شد، به دلیل شرایط تحریم و برخی کارشکنی‌ها امکان انتقال به ایران را نداشت.»

او اضافه کرد: «براساس پیگیری‌های انجام شده در مذاکرات جاری در وین این مشکل رفع شد و طی هفته گذشته در ۳ محموله که آخرین آن به میزان ۴ تن بود، وارد کشور و تحویل خزانه بانک مرکزی شد.»

مقامات کشورهای ۱+۵، به ویژه مقامات آمریکا، تاکید کرده‌اند که عمل ایران به تعهدات خود در جریان مذاکرات هسته‌ای و در نهایت دستیابی توافق هسته‌ای با ایران، تحریم‌ها را رفع کرده و امکان تعامل با سایر کشورها را فراهم می‌کند.

در آخرین اظهارنظر از این دست، ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که در صورت رسیدن به توافق و لغو برخی تحریم‌های ایران، شهروندان ایرانی از مزایای اقتصادی بهره‌مند خواهند شد.

ایران در مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵ تلاش می‌کند تا تحریم‌های شدید بین‌المللی علیه این کشور را لغو کنند. در طی یک سال و نیم گذشته، پس از توافق موقت در ژنو و مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵، ایران توانست بخشی از دارایی های بلوکه شده خود در کشورهای مختلف را به مرور دریافت کند.

XS
SM
MD
LG