لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

ماری هارف: در صورت توافق اتمی مردم ایران از مزایای اقتصادی آن بهره‌مند خواهند شد


ماری هارف: در صورت توافق اتمی مردم ایران از مزایای اقتصادی آن بهره‌مند خواهند شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:10:41 0:00

در حالی که ضرب الاجل گفتگوهای ایران و قدرت‌های جهانی برای رسیدن به توافق نهایی روز سه‌شنبه به مدت یک هفته دیگر تمدید شد، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد در صورت رسیدن به توافق و لغو برخی تحریم‌های ایران، شهروندان ایرانی از مزایای اقتصادی آن بهره‌مند خواهند شد.

ماری هارف که همراه هیئت مذاکره‌کننده آمریکا در وین پایتخت اتریش بسر می‌برد، در گفتگویی در برنامه ویژه بخش فارسی صدای آمریکا در همین زمینه، با بیان این که طرفین مذاکرات، به دلیل پیچیدگی‌های و جزئیات زیاد آن، کار دشواری را پیش رو دارند، گفت با این حال هیئت‌های نمایندگی همه کشورها در تلاش هستند تا با همکاری با یکدیگر به نتیجه برسند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با تاکید بر این که دیپلماسی بهترین راهی است که برای حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران در اختیار داریم، گفت در این راستا دو هدف داریم، یکی این که اطمینان حاصل کنیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد، و دوم این که اگر بطور دیپلماتیک این موضوع را حل کنیم، مردم ایران از مزایای اقتصادی ناشی از لغو تحریم‌ها برخوردار خواهند شد.

خانم هارف در پاسخ به پرسش ستاره درخشش رئیس بخش فارسی صدای آمریکا درباره اختلافات موجود میان طرف های مختلف این گفتگوها، ضمن بغرنج دانستن مذاکرات جاری، گفت کشورهای عضو گروه ۱+۵، ممکن است در برخی مسائل دیگر احتمالا با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند، اما همه بطور یکپارچه با هم اتفاق نظر دارند که پرونده هسته ای ایران باید به صورت مسالمت‌آمیز و پایدار حل و فصل شود.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، سوم آذر ۱۳۹۲ به توافقی اولیه برای حل پرونده هسته‌ای ایران دست یافتند، که قرار بود ظرف یک سال به توافق نهایی تبدیل شود.

این مهلت بعداً تا پایان ماه ژوئن سال جاری (امروز نهم تیر ماه ۱۳۹۴) تمدید شد، و گفتگوهای فشرده دو طرف همچنان در وین، پایتخت اتریش، با هدف نگارش متن توافق جامع ادامه دارد.

طبق آخرین گزارش ها، طرفین توافق کردند مذاکرات را تا هفتم ژوئیه (۱۶ تیر ماه) ادامه دهند.

در صورت رسیدن به توافق جامع و نهایی، محدودیت‌هایی بر روی برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد شد و در ازای آن، بخشی از تحریم‌های اعمال شده به دلیل فعالیت‌های اتمی ایران، لغو خواهند شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت، اگر ایران هر چه زودتر گام‌های هسته‌ای لازم را در این راستا بردارد، به همان سرعت هم شهروندان ایران از مزایای رفع تحریم‌هایی که به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای بر آن کشور اعمال شده است، بهره‌مند خواهند شد.

وی همچنین تاکید کرد که این تحریم‌های گسترده؛ با هدف تحت فشار قرار دادن دولت ایران برای آمدن به پای میز مذاکره و این مرحله‌ای که اکنون در آن قرار داریم وضع شده‌اند، و نه تحت فشار گذاشتن مردم ایران.

با این حال، وی در پاسخ به پرسشی به نگرانی برخی کشورها از افزایش درآمدهای ایران و تاثیر آن در فعالیت‌های ایران در منطقه پس از رفع تحریم‌ها، گفت تحریم‌های مربوط به سایر فعالیت‌های ایران، از جمله مثلا حمایت از تروریسم، به قوت خود باقی خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG