لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

دو سناتور ارشد آمریکایی خواهان تمدید قانون تحریم‌های ایران شدند


Yemenis present documents in order to receive food rations provided in Sana'a, Yemen.
Yemenis present documents in order to receive food rations provided in Sana'a, Yemen.

دو سناتور ارشد آمریکایی لایحه‌ای پیشنهاد کرده‌اند که در آن درخواست تمدید قانون مصوب سال ۱۹۹۶ میلادی برای تحریم‌ ایران به مدت ۱۰ سال دیگر مطرح شده است.

لایحه نظارت بر کاهش تحریم‌ها، که سنانور جمهوریخواه مارک کرک، و نیز سناتور دموکرات رابرت منندز، روز پنجشنبه پبشنهاد کردند، تحریم‌هایی که با هدف محروم ساختن حکومت ایران از منابع مالی جهت اجرای برنامه هسته‌ای و حمایت از تروریسم وضع شده است را تمدید می‌کند، و مسلم می‌سازد کنگره اختیار بازگرداندن سریع تحریم‌ها را، در صورتی که ایران از توافق اتمی منحرف شود، حفظ خواهد کرد.

این لایحه همچنین دولت ایالات متحده را مجاب می‌کند در مورد آن که آیا کاهش تحریم‌ها پس از رسیدن به توافق جامع با ایران، در حمایت آن کشور از تروریسم، گسترش تسلیحات اتمی یا موشکی، نقض حقوق بشر، یا افزایش ثروت شخصی مقام‌های ارشد ایران، تاثیرگذار بوده یا خیر، به کنگره گزارش دهد.

این پیشنهاد زمانی مطرح می شود که گفتگوهای ایالات متحده و پنج عضو دیگر گروه ۱+۵ با ایران، به منظور رسیدن به توافق جامع اتمی به مرحله حساسی رسیده است. دو طرف تا نهم تیر ماه فرصت دارند تا به توافق نهایی دست یابند.

XS
SM
MD
LG