لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۰

ایران ۴۹۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده خود را دریافت کرد


بانک مرکزی ایران اعلام کرد نخستین قسط از مرحله سوم آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده ایران روز چهارشنبه دهم دی ماه به حساب این بانک واریز شده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران، مبلغ ۴۹۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به حساب این بانک در کشور عمان واریز شده است.

ایران و کشورهای ۱+۵ توافق کردند که مذاکرات هسته‌ای تا رسیدن به یک توافق جامع تا دهم تیرماه سال آینده خورشیدی تمدید شود. بر اساس این توافق که سوم آذر ماه گذشته به دست آمد، مبلغ ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از دارایی‌هایی مسدوده ایران در این مدت به تدریج آزاد خواهد شد.

دارایی‌های حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی ایران، طی سالهای گذشته به دلیل تحریم‌های بین‌المللی بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران، نزد کشورهای خریدار مسدود شده است.

بر اساس توافق موقت هسته‌ای در ژنو در آذر ماه سال گذشته که میان ایران و کشورهای ۱+۵ به دست آمد، ایران در ازای توقف توسعه برنامه هسته‌ای و رقیق کردن بخشی از اورانیوم غنی شده خود، مبلغ ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از درآمدهای نفتی خود را دریافت کرد. با تمدید مذاکرات تا سوم آذر سال جاری، ایران توانست به مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر از دارایی‌های مسدود شده خود دست یابد.

مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ قرار است تا تیرماه سال آینده ادامه یابد. به گفته وزیر امور خارجه ایران، دور بعدی مذاکرات ۲۵ دی ماه(۱۵ ژانویه ۲۰۱۵) در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG