لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

ایران دو قسط دیگر از دارایی‌های مسدود شده خود را دریافت کرد


نمایی از ساختمان بانک مرکزی ایران در تهران
نمایی از ساختمان بانک مرکزی ایران در تهران

یک روز پس از پایان آخرین دور گفتگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در وین که بدون رسیدن به یک توافق جامع، به تمدید هفت ماهه مذاکرت انجامید، بانک مرکزی ایران از واریز دو قسط دیگر از دارایی‌های حاصل از فروش نفت ایران که به دلیل تحریم‌های بین‌المللی در بانک‌های خارجی مسدود شده بود، خبر داد.

خبرگزاری ایرنا روز سه‌شنبه به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ایران گزارش داد که اقساط پنجم و ششم از دور دوم آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران به حساب بانک مرکزی واریز شده است. اقدامی که در راستای توافق اولیه پائیز سال گذشته بین ایران و شش قدرت جهانی صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار بر اساس توافق ایران و گروه ۱+۵ از منابع بانک مرکزی در کره جنوبی به حساب این بانک در کشور عمان بابت قسط پنجم، و نیز مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار از منابع بانک مرکزی ایران در هند به حساب این بانک در امارات، بابت قسط ششم به این بانک واریز شده است.

با این حساب، کل مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از مرحله دوم توافق سوم آذر ماه ۱۳۹۲ در ژنو سوئیس بین ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، در اختیار ایران قرار گرفت. در مرحله اول، ایران مبلغ ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از درآمدهای نفتی خود را دریافت کرده بود.

ایران و قدرت‌های جهانی، آخرین دور از مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران پیش از مهلت توافق شده سوم آذر ماه را از روز سه‌شنبه هفته گذشته در وین پایتخت اتریش آغاز کردند، که روز گذشته و در آخرین روز از مهلت مقرر، با وجود عدم دستیابی کامل به توافق جامع، به ایده‌ها و پیشنهادهای جدید اشاره کردند و تصمیم گرفتند این گفتگوها را به مدت هفت ماه دیگر ادامه دهند.

کشورهای غربی، بویژه ایالات متحده، درباره ماهیت فعالیت‌های اتمی تردید دارند و می‌گویند تهران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای، در پی دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید هدف از برنامه اتمی‌اش، تولید انرژی و کاربردهای علمی آن در زمینه‌هایی مانند پزشکی و کشاورزی است.

بنابر توافق دو طرف، قرار بود در طول مذاکرات، تحریم جدیدی علیه ایران وضع نشود و انتظار می‌رود با تمدید این مذاکرات تا ۹ تیر ماه ۱۳۹۴ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) این روند همچنان ادامه پیدا کند.

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که تحریم‌هایی که در این مدت علیه ایران به حالت تعلیق درآورده بود را، تا ضرب‌الاجل جدید، همچنان معلق نگه خواهد داشت و در بیانیه‌ای با بیان این که این تصمیم بر اساس توافق موقت ژنو یا «طرح اقدام مشترک» گرفته شده است، گفت در این مدت تحریم جدید علیه ایران اعمال نخواهد شد.

بنا بر گزارش‌ها، همچنین توافق شده که تا پایان مهلت جدید نهم تیر ماه ۹۴ برای گفتگوهای هسته‌ای، حدود ۵ میلیارد دلار دیگر (ماهیانه ۷۰۰ میلیون دلار) از دارایی‌های مسدود شده ایران در بانک‌های خارجی آزاد و به بانک مرکزی واریز شود.

هدف طرفین از این گفتگوها، رسیدن به یک توافق جامع و نهایی است که از یک سو نگرانی‌های جامعه بین‌الملل از ماهیت برنامه هسته‌ای ایران رفع کند، و از سوی دیگر به لغو کلیه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران بیانجامد.

XS
SM
MD
LG