لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

عراقچی: بعید است در مذاکرات نیویورک به توافقی دست یابیم


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، معتقد است که دستیابی به توافق هسته‌ای در مذاکرات این هفته در نیویورک بعید به نظر می‌رسد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، روز دوشنبه درباره مذاکرات این هفته ایران و ۱+۵ در نیویورک گفت: «با توجه به حجم موضوعاتی که باید مورد مذاکره قرار بگیرد، بعید است بتوانیم در نیویورک به توافقی دست پیدا کنیم»

ایران و ۱+۵ قرار است مذاکرات خود را برای دستیابی به یک توافق جامع هسته‌ای در نیویورک و در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دنبال کنند.

طرفین تا سوم آذر ماه امسال فرصت دارند با دستیابی به توافق نهایی، به بیش از ۱۰ سال کشمکش بر سر برنامه هسته‌ای ایران خاتمه دهند.

عباس عراقچی روز دوشنبه درباره احتمال برگزاری دیدارهایی در سطح وزرای خارجه در مذاکرات نیویورک گفت که ایده ملاقات با وزرای خارجه وجود دارد «اما تا زمانی که پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در مذاکرات نباشد، نیازی به دیدار وزرا نیست.»

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران توضیح داد که مذاکرات روز چهارشنبه با ناهار کاری محمد جواد ظریف و کاترین اشتون آغاز شده و در جریان آن، نحوه ادامه مسیر مشخص خواهد شد. به گفته او اگر حضور وزرای دیگر کشورها هم لازم باشد درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

عراقچی درباره چشم‌انداز مذاکرات نیویورک گفت: «ما مذاکرات را به صورت دو جانبه و با 1+5 خواهیم داشت اما اختلافاتمان جدی است امیدواریم با توجه به مشورت‌هایی که با آمریکا، روسیه و چین داشته‌ایم و مجموع اقداماتی که در جلسه چهارشنبه و پنج‌شنبه این هفته خواهیم داشت بتوانیم به پیشرفتی دست پیدا کنیم».

XS
SM
MD
LG