لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

عراقچی: سانتریفیوژهای غیرفعال جمع آوری شده اند


عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و رئیس ستاد پیگیری برجام از جمع آوری "سانتریفیوژهای غیرفعال" در مراکز غنی سازی ایران خبر داد.

آقای عراقچی روز یکشنبه هشتم آذر به خبرنگاران گفت که تاکنون سانتریفیوژهای غیرفعال جمع‌آوری شده‌اند و تعدادی که فعال هستند در مراکز نطنز و فردو باقی مانده‌اند.

او با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی ایران طبق نقشه راه خود با آژانس و جدول زمانبندی دستگاه ها را جمع‌‌آوری می‌کند، اضافه کرد: " تعدادی از سانتریفیوژهایی که فعال هستند باقی می‌مانند و بیش از پنج هزار سانتریفیوژ در نطنز و بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو باقی می‌ماند و غیر از آن، تعداد اضافه به تدریج جمع‌آوری خواهد شد."

پیشتر، اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در بازدید از نطنز گفته بودند که ۹ هزار سانتریفیوژ نیمه‌فعال و ۶ هزار و ۲۰۰ سانتریفیوژ دیگر جمع آوری شده‌اند.

موضوع جمع آوری سانتریفیوژها طی ماههای اخیر بارها میان دولت و منتقدان توافق هسته‌ای در ایران مورد بحث قرار گرفته است. علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی اواسط آبان ماه گفته بود که دولت جمع آوری سانتریفیوژها را آغاز کرده بود اما این اقدام را با دریافت "یک تذکر" متوقف کرد. این خبر را دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تایید کرد اما یک روز بعد، رد کرد. سازمان انرژی اتمی ایران نیز موضوع توقف در پی دریافت یک تذکر را رد کرد.

مخالفان برجام به دولت انتقاد می‌کنند که بر خلاف شروط تعیین شده رهبر جمهوری اسلامی، جمع‌آوری تجهیزات هسته‌ای ایران را زودتر از زمان تعیین شده آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG