لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

تکذیب توقف جمع‌آوری سانتریفیوژها؛ شمخانی: به تعهدات پایبندیم


علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

سازمان انرژی اتمی ایران توقف جمع‌آوری سانتریفیوژها را که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز پخش شده بود، تکذیب کرد. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز تاکید کرد ایران به تعهدات خود پایبند است.

روز سه‌شنبه برخی رسانه‌های داخل ایران از قول علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران خبر داده بودند که فرآیند جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو و نطنز با "یک تذکر" متوقف شده است.

پیش از آن علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام مجلس نیز در گفت و گو با خبرگزاری مهر از آغاز جمع‌آوری سانتریفیوژها توسط دولت خبر داده بود اما با یک تذکر این کار را متوقف کرد. به گفته او آغاز جمع‌آوری سانتریفیوژها در آن زمان خلاف دستورالعمل رهبر جمهوری اسلامی بوده و به همین دلیل تذکر داده شده است.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه با تکذیب نقل قول منتسب به خود، به ایرنا گفت که جمهوری اسلامی ایران به اجرای تعهدات پذیرفته شده در برجام، پایبند است و تنها پایبند نبودن طرف مقابل به انجام تعهدات خود عامل توقف اقدامات ایران خواهد شد.

سازمان انرژی اتمی ایران نیز با ابراز تاسف از انتشار اخبار "غلط"، عنوان کرده که "اقدامات این سازمان به صورت روشن در مصاحبه با خبرگزاری‌های مختلف مطرح شده" و از مردم خواسته تا به این منابع مراجعه کنند.

لغو تحریم‌های بین‌المللی ایران، بر اساس توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، پس از جمع‌آوری سانتریفیوژها و دیگر اقدامات عملی ایران صورت خواهد گرفت و دولت ایران در نظر دارد تا این مرحله را با سرعت بیشتری اجرایی کند.

XS
SM
MD
LG