لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

شمخانی توقف جمع‌آوری سانتریفیوژها در پی "یک تذکر" را تایید کرد


علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران موضوع توقف جمع آوری سانتریفیوژها را پس از "یک تذکر"، تایید کرد.

دبیر شورای امنیت ملی ایران روز سه‌شنبه ۱۹ آبان در نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا این گفته درست است که فرآیند جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو و نطنز شروع شده بود که جلوی آن با یک تذکر گرفته شده است؟گفت: "همین‌طور است."

دو روز پیش از آن، علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام مجلس به خبرگزاری مهر گفته بود که دولت جمع‌آوری سانتریفیوژها را آغاز کرده بود اما با یک تذکر این کار را متوقف کرد. به گفته او ، آغاز جمع آوری سانتریفیوژها در آن زمان خلاف دستورالعمل رهبر جمهوری اسلامی بوده و به همین دلیل تذکر داده شده است.

آقای زاکانی نام مقامی که تذکر داده است را اعلام نکرد اما به نظر می‌رسد آنچه موجب توقف سریع اقدامات دولت در سایت‌های غنی‌سازی شده است، تذکری از سوی رهبر جمهوری اسلامی باشد. هر چند حدود یک هفته پیش نیز بیش از ۲۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران خواستار توقف جمع آوری سانتریفیوژها شده بودند.

تایید توقف جمع‌آوری سانتریفیوژها درحالیست که یک روز پیش از آن، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران این موضوع را تکذیب کرده و گفته بود که جمع آوری سانتریفیوژها اصلا شروع نشده بود که متوقف شود. او البته گفته بود که کار جمع‌آوری سانتریفیوژها حدود دو ماه و نیم طول می‌کشد اما سازمان انرژی اتمی برای اینکه پس از ۲۴ آذر زمان کمتری برای جمع‌آوری ۱۰ هزار سانتریفیوژ صرف کند، مقدمات جمع‌آوری آن را فراهم کرد.

لغو تحریم‌های بین المللی ایران، بر اساس توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، پس از جمع‌آوری سانتریفیوژها و دیگر اقدامات عملی ایران صورت خواهد گرفت و دولت ایران در نظر دارد تا این مرحله را با سرعت بیشتری اجرایی کند.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در بخش دیگری از نشست خبری روز سه شنبه خود ازتشکیل جلسه این شورا برای تشکیل کمیته صیانت از برجام، در روز چهارشنبه ۲۰ آبان خبر داد.

تشکیل این کمیته یکی از شروط آیت الله خامنه‌ای در نامه خود به حسن روحانی برای تایید برجام بود.

XS
SM
MD
LG