لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

گذشت بیش از ۲۰۰ روز از بازداشت موقت نیلوفر حامدی و الهه محمدی


همسران نیلوفر حامدی و الهه محمدی، روزنامه‌نگاران زندانی، با اشاره به گذشت بیش از ۲۰۰ روز از بازداشت موقت این دو خبرنگار، از بلاتکلیفی پرونده آنها انتقاد کردند.

مصطفی آجرلو، همسر نیلوفر حامدی، و سعید پارسایی، همسر الهه محمدی، در گزارشی ویدیویی که شبکه شرق تهیه کرده با اشاره به پایان بازجویی‌ها در هفته‌های نخست دستگیری، ادامه بازداشت این دو خبرنگار را بی‌دلیل می‌دانند.

نیلوفر حامدی، خبرنگار شرق، و الهه محمدی، خبرنگار هم‌میهن، در پی پوشش اخبار مربوط به مرگ مهسا (ژینا) امینی در زمان بازداشت گشت ارشاد، به وسیله نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گفته مصطفی آجرلو و سعید پارسایی، با گذشت بیش از شش ماه از حبس همسران‌شان، نهاد بازداشت‌کننده و اتهام آنها همچنان نامشخص است.

تاکنون بسیاری از خبرنگاران و نهادهای مدنی بارها خواستار آزادی این دو روزنامه‌نگار دربند شده‌اند.

همسران نیلوفر حامدی و الهه محمدی، با انتقاد از بلاتکلیفی این دو روزنامه‌نگار زندانی، خواستار دسترسی وکیل به پرونده و تعیین قرار وثیقه برای آزادی مشروط آنها شده‌اند.

به گفته همسران این دو روزنامه‌نگار،آنها جز روایت حقیقت و عمل به وظیفه حرفه‌ای خلافی مرتکب نشده‌اند.

تاکنون دستکم دو نهاد بین‌المللی روزنامه‌گاری با تمجید از شجاعت و صداقت نیلوفر حامدی و الهه محمدی، آنها را شایسته دریافت جوایز اعلام کرده‌اند.

بنیاد روزنامه‌نگاری «نیمن» در دانشگاه هاروارد، جایزه لیون ۲۰۲۳ برای وجدان و صداقت حرفه‌ای را به این دو روزنامه‌نگار زندانی اهدا کرد.

پیشتر هم انجمن روزنامه‌نگاران کانادایی حامی آزادی بیان، جایزه بین‌المللی مطبوعات در حوزه شجاعت و حقیقت‌گویی در گزارش را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اعطا کرده است.

نیلوفر حامدی و الهه محمدی پس از انتقال از زندان اوین، در حال حاضر در زندان قرچک ورامین بسر می‌برند.

در جریان اعتراضات پس از مرگ مهسا (ژینا) امینی، دهها خبرنگار بازداشت و روانه زندان شد.

بازداشت و تهدید خبرنگاران از شیوه‌های معمول جمهوری اسلامی برای مقابله با مشکلات داخلی بشمار می‌رود.

بر پایه گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز در سال گذشته میلادی، ایران از لحاظ آزادی مطبوعات در میان ۱۸۰ کشور جهان، به رتبه ۱۷۸ سقوط کرده است.

XS
SM
MD
LG