لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

چندین زندانی سیاسی در آخرین ساعات سال ۱۴۰۱ آزاد یا به مرخصی فرستاده شدند


در آستانه سال نو خورشیدی برخی از زندانیان سیاسی از زندان آزاد شده یا به مرخصی فرستاده شدند.

پیشتر، صدای آمریکا به نقل از منابع خبری گزارش داد که مهدی محمودیان فعال مدنی زندانی و از متهمان پرونده معروف به «مدافعان سلامت» در آستانه نوروز از زندان به طور موقت به مرخصی آمد. حسین رزاق زندانی سیاسی، هم روز یک‌شنبه ۲۸ اسفند از زندان به مرخصی اعزام شد.

همچنین، محمدرضا جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که مهرماه بازداشت شده بود، به مرخصی فرستاده شد. او فرزند حمیدرضا جلایی پور از چهره های اصلاح طلب است.

همچنین، سهیل عربی، زندانی سیاسی شامگاه شنبه ۲۷ اسفند با سپردن وثیقه به طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی، از زندان رجایی‌شهر آزاد شد.

مختار اسدی‌، فعال صنفی معلمان هم با سپردن وثیقه از زندان سنندج آزاد شد.

از سوی دیگر هرانا گزارش داد، سه زندانی سیاسی به نام‌های اسماعیل محمدپور، خضر قادری‌ آذر و نجم‌الدین سخنور که در سال ۹۹ به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام به پنج سال زندان محکوم شده بودند، پیش از موعد از زندان نقده آزاد شدند.

پس از آزادی الهام چوبدار به قید وثیقه، گزارش‌ها حاکی از آن است زهرا (ساره) صدیقی همدانی نیز به طور موقت با سپردن وثیقه از زندان ارومیه آزاد شده است.

طاهره بجروانی همسر علی فتوحی، از کشته‌شدگان آبان ۹۸، شامگاه شنبه ۲۷ اسفند از زندان اوین تهران آزاد شد.

همچنین، محمد نجفی وکیل حقوق بشری در اراک که در زندان در اعتصاب غذا به سر می‌برد، یک‌شنبه ۲۸ اسفند در آستانه نوروز به مرخصی آمد.

آزادی این زندانیان در حالی است که هنوز تعداد زیادی از کسانی که در اعتراضات شش ماه اخیر بازداشت شدند، زندانی هستند.

نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار که بعد از اطلاع رسانی از مرگ مهسا امینی زندانی شد، در پیامی از زندان قرچک ورامین با تأکید بر اهمیت و ضرورت «آزادی» ابراز امیدواری کرد که سال ۱۴۰۲، سالی «روشن‌تر و سبزتر و رهاتر» برای مردم ایران باشد.

بهاره هدایت زندانی سیاسی دیگری است که در آستانه نوروز در نامه‌ای از زندان اوین تأکید کرد که «براندازی مشروعیت خود را از ضرورتش می‌گیرد» و «منطق ایجاب براندازی کماکان برقرار است.»

توماج صالحی خواننده رپ زندانی در ایران نیز از طریق وکلای انتخابی‌اش پیام داد که حال او خوب است و برای مردم آرزوی سالی خوب کرده است.

XS
SM
MD
LG