لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۲

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: ایران ۱۵ روزنامه‌نگار زندانی را آزاد کند


آرشیو.
آرشیو.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار آزادی روزنامه‌نگاران زندانی در ایران و توقف سرکوب رسانه‌ها توسط جمهوری اسلامی شد.

این فدراسیون با اشاره به «مرگ مشکوک» مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در شهریورماه، تصریح کرده که در جریان اعتراضات سراسری ۶۲ روزنامه‌نگار بازداشت شدند و اگرچه بیشتر آنان با قید وثیقه آزاد شدند و «در انتظار محاکمه هستند» اما «پانزده روزنامه نگار همچنان پشت میله‌های زندان هستند.»

دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، با یادآوری تعهدات ایران به رعایت حقوق بشر و آزادی بیان، همه شهروندان ایران از جمله روزنامه‌نگاران را مستحق برخورداری از این حقوق دانست.

آنتونی بلانگر تاکید کرد: «خبرنگاران ایرانی به خاطر انجام کارشان پشت میله‌های زندان هستند و باید آزاد شوند.»

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در فهرست خبرنگاران زندانی در ایران، از نیلوفر حامدی، الهه محمدی، علیرضا جباری دارستانی، ایمان به پسند، ویدا ربانی، ملیحه درکی، فرزانه یحیی آبادی، فرخنده عاشوری، هاشم موذن زاده، زیبا امیدی فر، مارال در آفرین، ملیکا هاشمی، امیر مسکنی، سیامند مهتدی و علی پورطباطبایی نام برده است.

نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، در پی پوشش اخبار مربوط به کشته‌شدن مهسا امینی، از حدود شش ماه پیش تاکنون در زندان بسر می‌برند.

بلاتکیفی این دو خبرنگار محبوس در زندان قرچک ورامین باعث شد که کمیته پیگیری وضعیت روزنامه نگاران هم به تازگی در نامه‌ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، از ادامه بازداشت آنها انتقاد کرده و خواستار آزادی شود.

شمار بالای روزنامه‌نگاران بازداشتی موجب شده رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران، سال ۱۴۰۱ را یکی از بدترین سال‌های روزنامه‌نگاری در بیست سال اخیر بداند.

اکبر منتجبی در گفتگو با روزنامه هم‌میهن، شمار روزنامه‌نگاران بازداشتی در ماه‌های گذشته را صد نفر ذکر کرده و این آمار «بسیار بالا» را نشانگر نبود امنیت شغلی برای خبرنگاران ارزیابی کرده است.

این در حالی است که با وجود انتقادهای داخلی و بین‌المللی علیه فشارهای امنیتی و بازداشت گسترده خبرنگاران، برخورد با رسانه‌ها همچنان ادامه دارد.

قوه قضاییه به تازگی از تشکیل پرونده علیه روزنامه‌های «هم‌میهن، شرق» و سایت «رویداد ۲۴» در رابطه با پوشش خبر مسمومیت دانش‌آموزان خبر داده است.

در یکی از تازه ترین موارد برخورد با اصحاب رسانه، علی پورطباطبایی، روزنامه نگار پایگاه خبری «قم نیوز» که از اولین خبرنگاران پیگیر مسمومیت دانش آموزان بود، از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG