لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

رونمایی از یک موشک کروز در رزمایش نیروی دریایی ارتش ایران


تصویری که خبرگزاری تسنیم از موشک ضدشناور دهلاویه منتشر کرده است
تصویری که خبرگزاری تسنیم از موشک ضدشناور دهلاویه منتشر کرده است

وزیر دفاع ایران می‌گوید که یک موشک کروز دریایی با نام «نصیر» در رزمایش نیروی دریایی ارتش ایران مورد آزمایش قرار گرفته است.

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز دوشنبه ۹ اسفند به رسانه‌های ایران گفت در جریان رزمایش نیروی دریایی ارتش ایران با نام «ولایت ۹۵» که در آب‌های جنوب ایران در حال برگزاری است، جدیدترین موشک کروز دریایی ساخت ایران با نام «نصیر» شلیک شده و «با موفقیت به هدف اصابت کرده است».

این مقام دولت ایران اشاره‌ای به برد موشک آزمایش شده نکرده است.

رسانه‌های ایران همچنین خبر می‌دهند که موشک‌های ضدشناور و هدایت لیزری «دهلاویه» در رزمایش(مانور) نیروی دریایی ارتش ایران رونمایی شده است.

خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای نظامی و امنیتی در ایران، تصاویری از موشک «دهلاویه» منتشر کرده‌اند.

نیروهای مسلح ایران در روزهای گذشته چندین رزمایش برگزار کرده‌اند. اما در بهمن ماه امسال٬ آزمایش یک موشک بالستیک موسوم به موشک «خرمشهر» با واکنش شدید مقام‌های آمریکایی مواجه شد.

ابتدا نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل آزمایش موشکی ایران را «مطلقا غیرقابل قبول» خطاب کرد و گفت این آزمایش تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

خانم هیلی تاکید کرد: دولت ما بر چنین رخدادهایی چشم نخواهد بست.

مایکل فلین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در آن زمان نیز این اقدام را نشانه‌ای از نقش بی‌ثبات کننده ایران در خاورمیانه دانست و گفت که دولت ترامپ این اقدامات ایران را که امنیت، شکوفایی و ثبات منطقه و ورای آن را تهدید میکند و جان آمریکایی‌ها را در معرض تهدید قرار می‌دهد محکوم می کند.

آقای فلین گفته بود که ایران رسما تحت نظر قرار گرفته است.

پس از آن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز ۱۴ بهمن اعلام کرد گزینه نظامی علیه ایران از روی میز خارج نشده است.

یک روز بعد هم در جمعه ۱۵ بهمن، دولت ترامپ فهرست جدیدی از تحریم افراد و شرکت‌های مرتبط با فعالیت موشکی ایران را توسط وزارت خزانه داری اعلام کرد.

در مقابل ایران می‌گوید که برنامه‌های تسلیحاتی‌اش دفاعی است و مغایر با قطعنامه‌های بین‌المللی نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG