لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

ماجرای رویت شیء نورانی در آسمان یکشنبه ایران چه بود؛ پاسخ پدافند هوایی ارتش


یک شیء نورانی در آسمان ایران - عکس: بابک امین تفرشی
یک شیء نورانی در آسمان ایران - عکس: بابک امین تفرشی

یک مقام ارتش ایران به گمانه‌زنی‌ها درباره رویت یک شیء نورانی در آسمان چند استان ایران پاسخ داد و آن را مربوط به «آزمایش موشک ماهواره‌بر در یک کشور غربی» دانست.

علیرضا الهامی معاون عملیات «قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا» روز دوشنبه ۲ اسفند به خبرگزاری فارس گفت: شئ نورانی که شب گذشته در استان‌های مختلف کشور مشاهده شده مربوط به آزمایش موشک ماهواره‌بر در یکی از کشورهای غربی بوده است و تصور اینکه بر فراز آسمان ایران بوده صحیح نیست.

یه گفته او علت رویت این پدیده در آسمان ایران٬ «ارتفاع بسیار بالا و میزان سوخت بسیار زیاد آن» بوده است.

یکشنبه شب به وقت ایران کاربران شبکه‌های اجتماعی از رویت یک شیء نورانی شبیه بشقاب پرنده خبر دادند و کار به انتشار خبر در رسانه‌های رسمی هم رسید.

استان‌های کرمانشاه٬ خوزستان٬ مازندران و گیلان از جمله مناطقی بودند که عکس‌ها و فیلم‌هایی از شیء نورانی ناشناس در آنها به ثبت رسید.

پیش از این هم گزارش‌هایی از اشیا پرنده و یا نورانی در آسمان ایران در شبکه‌های اجتماعی ثبت شده که در برخی از موارد با وجود تکذیب اولیه مقام‌های رسمی٬ مشخص شده مربوط به برخی تحرکات نظامی بوده است.

در این مورد اما کانال تلگرامی Nightsky Glory که به آموزش نجوم اختصاص دارد با انتشار عکسی از بابک امین تفرشی (عکس استفاده شده برای این گزارش) توضیح داده که انعکاس نور در سوخت باقی مانده موشک‌های ماهواره بر یا انواع دیگر موشک‌ها این اشکال را به وجود می آورد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG