لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

مادر علی معظمی گودرزی، معترض محکوم به ۲۵ سال حبس: اجازه ندادند وکیل انتخاب کنیم


علی معظمی گودرزی، معترض بازداشتی متهم به «محاربه» و محکوم به ۲۵ سال حبس
علی معظمی گودرزی، معترض بازداشتی متهم به «محاربه» و محکوم به ۲۵ سال حبس

مادر علی معظمی گودرزی، معترض بازداشتی متهم به «محاربه» و محکوم به ۲۵ سال حبس، می‌گوید فرزندش حق برخورداری از وکیل تعیینی در طول دادگاه را نداشته است.

لیلا سرفلاح روز دوشنبه در گفت‌وگو با وبسایت «امتداد» گفت علی ٢٠ ساله نه به کسی آسیببی رسانده و نه جایی را تخریب کرده است و صرفا در مراسم چهلم حدیث نجفی در روز ١٢ آبان شرکت کرده است.

خانم سرفلاح با اشاره به اینکه پسرش از ۱۳-۱۴ سالگی کار کرده، افزود از زمانی که از شوهرش جدا شده علی با او زندگی کرده و کفیل و نان‌آور خانواده است.

علی معظمی گودرزی، معترض بازداشتی متهم به «محاربه» و محکوم به ۲۵ سال حبس
علی معظمی گودرزی، معترض بازداشتی متهم به «محاربه» و محکوم به ۲۵ سال حبس

او درباره نحوه امرار معاش خود نیز گفت همیشه به دنبال «یک لقمه نان حلال» بوده و همه نوع کاری «از دست‌فروشی، شمع‌سازی تا فروشندگی» انجام داده است.

به گفته لیلا سرفلاح، فرزندش در روز ١٣ آبان از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد و چند روز پس از بازداشت در تماس کوتاهی از زندان به او اطلاع داده که در بازداشت است.

او افزود هیچ اطلاعی درباره زمان برگزاری دادگاهی علی به آنها ندادند و بعدها متوجه شد که فرزندش طی دو جلسه محاکمه در دادگاه انقلاب و با حضور وکیل تسخیری، به ۲۵ سال حبس محکوم شده است.

خانم سرفلاح با اشاره به اینکه ١٢ روز از اعتراض آنها به حکم صادر شده علیه فرزندش می‌گذرد، تاکید کرد: «فرزند من بی‌گناه است. من همین یک فرزند را دارم که کفیل من و نان‌آور است اما هنوز هم برایش وثیقه‌ای تعیین نکرده‌اند.»

آنطور که در کیفرخواست دادستان آمده، علی معظمی گودرزی به همراه سه تن دیگر از دوستانش «اقدام به انسداد مسیر و پرتاب سنگ به ماموران» کرده‌ است. این جوان ٢٠ ساله در دادگاه به «افساد فی‌الارض و اقدام علیه امنیت ملی» متهم و به ۲۵ سال زندان محکوم شده است.

طبق آمار ارائه‌شده از سوی خبرگزاری هرانا، نزدیک به ٢٠ هزار شهروند ایرانی در جریان اعتراضات سراسری ناشی از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی بازداشت شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی و کشورهای غربی ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به رویکرد سرکوبگرانه جمهوری اسلامی در برابر معترضان مسالمت‌آمیز، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی بازداشت‌شدگان شده‌اند.

XS
SM
MD
LG