لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۳

مقام قضایی جمهوری اسلامی «تعرض به زنان» بازداشت‌شده را تکذیب کرد


 زنان شرکت‌کننده در اعتراضات (آرشیو)
زنان شرکت‌کننده در اعتراضات (آرشیو)

به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره تعرض به زنان بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری، دادستان سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه ۸ دی این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

مهدی شمس‌آبادی همچنین مدعی شد که در بازداشت‌گاه‌های اطلاعات سپاه استان «هیچ بازداشتی وجود ندارد.»

اظهارات این مقام قضایی جمهوری اسلامی در حالی بیان می‌شود که به گزارش «کمپین فعالین بلوچ»، هفت کودک بلوچ بی‌شناسنامه در روز جمعه ۴ آذر ماه در یکی از بازداشت‌گاه‌های اطلاعات سپاه زاهدان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

«کمپین فعالین بلوچ» همچنین به نقل از یکی از کودکانی که به گفته این کمپین «مورد تجاوز قرار گرفته» گزارش داده است که «نیروهای اطلاعات سپاه با یکدیگر به زبان عربی صحبت می‌کردند.»

ذکر این نکته ضروری است که صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل این گزارش‌ها را راستی‌آزمایی و تایید کند.

همچنین نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در اوین، چندین بار طی ماه‌های گذشته از تعرض جنسی و آزار و اذیت زنان زندانی در ایران پرده برداشته است.

او در یکی از جدیدترین پست‌های اینستاگرامی خود گفت: «زنان عموما در محل بازداشت در کوچه و خیابان و همچنین بازداشت‌گاه‌های موقت و حین بازجویی در سلول با فحاشی‌های رکیک جنسی و الفاظ آلت جنسی مواجه شده‌اند.»

چندی پیش نیز شبکه سی‌ان‌ان نیز پس از یک بررسی دو ماهه، در گزارشی تحقیقی درباره اعتراضات و بازداشت‌ها در ایران گزارش داد پسران و دختران بازداشت‌شده در ایران، مورد «خشونت جنسی» قرار می‌گیرند و در برخی موارد در زندان به آن‌ها «تجاوز» می‌شود.

سی‌ان‌ان، با تکیه بر مصاحبه با افراد، گزارش‌ها، مستندات و تصاویری که جمع‌آوری کرده، نوشت در یکی از این موارد، تجاوزی که صورت‌گرفته باعث ایجاد جراحتی شدید شده ‌است.

XS
SM
MD
LG