لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۹

با صدور اطلاعیه‌ای؛ وزارت اطلاعات پدر یک زندانی را به ارتباط با سازمان مجاهدین متهم کرد 


پدر علی یونسی دانشجوی نخبه‌ای که چند سال است در زندان به سر می‌برد.
پدر علی یونسی دانشجوی نخبه‌ای که چند سال است در زندان به سر می‌برد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران مدعی شده است که توانسته «بزرگترین شبکه تأمین مالی و تجهیزاتِ تیم‌های عملیاتی» سازمان مجاهدین خلق در ایران را شناسایی و برخی افراد اصلی این شبکه را بازداشت کند.

بر پایه اطلاعیه این نهاد امنیتی جمهوری اسلامی که روز دوشنبه منتشر شد، «۶ نفر» همزمان و در «چند استان کشور» بازداشت، «۱۰ نفر» احضار و «تعدادی دیگر» تحت تعقیب هستند.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی همچنین مدعی شده است که یکی از بازداشت‌شدگان «پدر یکی از اعضای عملیاتی تیم‌های تروریستی» است که «نزدیک به ۳ سال پیش» بازداشت شده و «به‌دلیل انتسابش به یک دانشگاه صنعتی مهمّ کشور، موجب تهاجم وسیع رسانه‌های معاند علیه دستگاه‌های امنیتی و قضایی کشور» شده بود.

با توجه به توضیحاتی که در این اطلاعیه آمده، به نظر می‌رسد فرد مورد اشاره پدر علی یونسی است که چند روز پیش خبر بازداشتش توسط فرزند دیگرش منتشر شد.

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه شریف و دارنده مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶، در سال ۹۹ بازداشت و پس از گذارندن ماه‌ها حبس انفرادی به ۱۶ سال زندان محکوم شد. علی یونسی نیز در دادگاه به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق متهم شده بود. اتهامی که از سوی خانواده او «مسخره» خوانده شده بود و قوه قضائیه جمهوری اسلامی را به «داستان‌سازی» و «کتمان حقایق» متهم کرده بودند. در همان ایام خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی، از جمله خبرگزاری فارس اقدام به پخش اعترافات اجباری علی یونسی و امیرحسین مرادی کردند که با واکنش شدید نهادهای حقوق بشری روبه‌رو شد و انتشار آن را زمینه‌سازی برای صدور حکم اعدام برای متهمان دانستند.

مقامات جمهوری اسلامی همواره هنگام بروز اعتراضات و اعتصابات تلاش کرده‌اند تا انجام آنها را به «دشمن» و «خارج‌نشینان» نسبت دهند که در این میان، سازمان مجاهدین خلق نیز همواره جزو گروه‌های مورد هدف دستگاه‌های امنیتی حکومت ایران بوده‌ است.

XS
SM
MD
LG