لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

ادامه بازداشت معترضان؛ یک حقوقدان: تفهیم اتهام‌ها «غیرقانونی» است


آرشیو.
آرشیو.

همزمان با ادامه اعتراضات سراسری در ایران، گزارش‌ها حاکی از بازداشت دستکم پنج نفر دیگر از جمله سه نوجوان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی است.

خبرگزاری «کردپا» هویت دو نفر از بازداشت‌شدگان را ادریس بدیعی از جوانرود و اکبر درویشی ٣٧ ساله از دهلران عنوان کرده است.

بر اساس گزارش‌ها روز شنبه نیروهای یگان ویژه، سپاه و بسیج هم‌زمان با مراسم چهلم کشته‌شدگان اعتراضات در جوانرود، در استان کرمانشاه، به مردم حمله کردند که به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان موجب کشته‌شدن یک شهروند به نام برهان الیاسی و زخمی‌شدن هشت نفر دیگر از جمله یک کودک شد.

همچنین «حال‌وش» که عمدتا خبرهای مربوط به سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، بازداشت سه نوجوان بلوچ پس از پایان نماز جمعه زاهدان را تایید کرد.

بسم الله براهویی ۱۷ ساله، اسماعیل سرگلزایی ۱۶ ساله، و ابراهیم سرگلزایی ۱۶ ساله، هویت این سه نوجوان بازداشت‌شده است.

هنوز محل نگهداری این شهروندان و دلیل بازداشت آنها مشخص نیست.

محسن برهانی، وکیل دادگستری و استاد دانشگاه تهران، با انتشار توییتی در انتقاد از بازداشت‌های گسترده در کشور نوشت: «برای اینکه بتوانند افراد را به استناد بند پ ماده ۲۳۷ بازداشت موقت کنند به هر صغیر و‌ کبیری، جرم «اجتماع و تبانی» را تفهیم اتهام کرده و می‌کنند.» او در ادامه، چنین تفهیم اتهام‌هایی را «غیرقانونی» خوانده است.

به گزارش هرانا، تاکنون بیش از ١٩ هزار شهروند ایرانی در جریان اعتراضات ناشی از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG