لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۸

گزارش سالانه هرانا منتشر شد؛ اعدام‌ها در ایران طی یکسال ۸۸درصد افزایش داشت


وضعیت حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت
وضعیت حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از افزایش ۸۸‌ درصدی اعدام‌ها در ایران در یکسال گذشته خبر داد.

خبرگزاری هرانا با اعلام خبر محکومیت ۹۲ نفر به اعدام در سال ۲۰۲۲ اضافه کرد: در این مدت حکم اعدام ۵۶۵ نفر نیز اجرا شده که ۲ تن از آنها در ملاء عام اعدام شده‌اند و از میان هویت‌های مشخص شده اعدام‌شدگان، ۵۰۱ نفر از آن‌ها مرد و ۱۱ تن زن بوده‌اند.

بنا بر اعلام هرانا جمع‌آوری، تجزیه، تحلیل و مستند‌سازی تعداد ۱۳۳۴۲ گزارش از وضعیت حقوق بشر، منتشر شده توسط ۲۶۷ منبع خبری در محدوده یک سال میلادی گذشته نشان می‌دهد علاوه بر افزایش قابل ملاحظه شمار اعدام‌ها در ایران،‌ ایرانیان نیز در این مدت با نقض فاحش حقوق بنیادین خود روبرو شده‌اند.

در این گزارش همچنین اعلام شده که با وجود افزایش ۱۲۸درصدی گزارش‌های ارسالی حقوق بشری از مناطقی غیر از پایتخت، در یکسال گذشته، جامعه مدنی همچنان «دیدبانی» مناسبی نسبت به سایر نقاط کشور ندارد.

این نهاد حقوق بشری همچنین گزارش داد در سال ۲۰۲۲، دستکم ۳۰۸۴ مرتبه، گروههایی از شهروندان به دلیل بی‌پاسخ ماندن خواسته‌ها و مطالباتشان در ۳۱ استان تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند که از این تعداد ۱۲۳۴ تجمع آن اعتراضات پیوسته و سراسری با نام «زن، زندگی،آزادی» بوده است.

علاوه بر تجمعات، ۹۴ اعتصاب کارگری، ۲۲۵ اعتصاب صنفی و ۳۴۴ اعتصاب غیر صنفی نیز به وقوع پیوسته است.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۲۲ بازداشت فعالان و شهروندان ۱۳۳۰% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که شامل ۲۳۹۷۷ شهروند بوده که به دلیل فعالیت‌های مدنی، عقیدتی یا سیاسی به ویژه در ۳ ماه پایانی سال و همزمان با اعتراضات مردمی در کشور بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG