لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۸

مرخصی غیرمنتظره احمد منتظری یک روز پس از بازداشت؛ یک مرجع تقلید پادرمیانی کرد؟


احمد منتظری که بدون اطلاع قبلی برای اجرای حکم ۶ سال زندان بازداشت شده بود، پس از ۲۴ ساعت حضور در سلول انفرادی به مرخصی ۸ روزه رفت. مرخصی دادن به زندانی تنها یک روز پس از اجرای محکومیت او در رویه قضایی ایران کم‌سابقه است و باعث برخی گمانه‌زنی‌ها شده است.

وبسایت زیتون، از رسانه‌های حامی جنبش سبز در خارج از ایران گزارش داده که اعطای مرخصی غیرمنتظره به فرزند آیت‌‌اﻟله حسینعلی منتظری در پی پادرمیانی آیت‌الله شبیری زنجانی، مرجع تقلید شیعه صورت گرفته است.

بنا به این گزارش آقای شبیری در نامه‌ای به سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اجرای حکم احمد منتظری را «به مصلحت» ندانسته و آقای خامنه‌ای هم با آن موافقت کرده است.

زیتون همچنین سفر خارج از برنامه ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی به تهران را هم مرتبط با این موضوع دانسته است.

ابراهیم رئیسی یکی از اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» است که با حکم آیت‌الله خمینی، درباره اعدام‌های زندانیان سیاسی تصمیم گیری کرده بود و اکنون تولیت آستان قدس رضوی در مشهد را برعهده دارد.

احمد منتظری مرداد ماه امسال و در سالگرد اعدام‌های سیاسی ۱۳۶۷، فایل صوتی دیدار پدرش با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» را در وبسایت رسمی او منتشر کرده بود، که اندکی بعد به دستور وزارت اطلاعات حذف شد.

آیت‌ اﻟله منتظری در این دیدار خطاب به مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) می‌گوید، اعدام های گسترده زندانیان سیاسی بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی است و تاریخ از آنها به عنوان جنایتکار یاد خواهد کرد.

پس از آن و در مهر ماه دادگاه روحانیت در جلساتی غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه و وکیل مدافع آقای منتظری را محاکمه کرد.

دادگاه روحانیت احمد منتظری را به اتهام اقدام عليه امنيت ملى به ۱۰ سال حبس تعزيرى، به دلیل انتشار فايل صوتى داراى طبقه‌بندى سری به تحمل ده سال حبس تعزيرى و به اتهام تبليغ عليه نظام به تحمل یک سال حبس تعزيری، روی هم رفته به تحمل ٢١ سال حبس تعزيرى محکوم کرده است.

در ادامه حکم آمده که با توجه به برادر شهید بودن، سن و سال و داشتن «وضعيت خاص» و نداشتن سابقه محکوميت کيفری، ۶ سال از حبس احمد منتظری اجرا می‌شود. دادگاه همچنین اعلام کرده که آقای منتظری به «خلع لباس» روحانیت محکوم شده اما خلع لباس او به مدت سه سال تعلیق شده است.

احمد منتظری روز چهارشنبه ۴ اسفند «بدون هیچ‌گونه احضاریه رسمی» به دادگاه ویژه روحانیت احضار و بازداشت شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG