لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

ایران از آزمایش یک موشک بالیستیک دیگر خبر داد


در حالیکه دولت پرزیدنت ترامپ بارها آزمایش‌های موشکی ایران را ناقض روح برجام دانسته است و متحدان اروپایی آمریکا نیز، آنرا با توجه به قطعنامه‌های شورای امنیت، موجب نگرانی توصیف کرده‌اند، رسانه‌های دولتی ایران از آزمایش یک موشک دیگر خبر داده‌اند.

بنا بر این گزارش‌ها، موشک خرمشهر به وزن یک تن و با برد دو هزار کیلومتر، موشک بالیستیکی است که به گفته مقام‌های ایران قادر به حمل چند کلاهک است.

این موشک روز جمعه ۳۱ شهریور در مراسم رژه نیروهای مسلح ایران و در اولین روز از هفته موسوم به دفاع مقدس به نمایش گذاشته شد.

رئیس جمهوری ایران نیز در این مراسم بر ضرورت ادامه برنامه موشکی ایران تاکید کرد.

او گفت: «چه برخی بخواهند و چه نخواهند، ما قدرت دفاعی و نظامی خودمان را تقویت خواهیم کرد.»

آقای ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برجام را بدترین توافق در تاریخ آمریکا و مایه شرمساری این کشور خواند؛ سخنانی که احتمال خروج ایالات متحده از این توافق بین‌المللی را مطرح کرده است.

روحانی اما درباره توافق هسته ای گفت: «ما وقتی عهد و پیمانی را بسته‌ایم، تا وقتی پای آن ایستاده‌ایم که طرف مقابل هم به آن پایبند باشد.»

ایران یک موشک بالیستیک دیگر آزمایش کرد

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد که دو سال پیش بعد از دستیابی به توافق هسته‌ای به تصویب رسید، «ایران از آزمایش موشک‌های بالیستیکی که قادر به حمل کلاهک اتمی باشند» منع شده است.

دولت آمریکا طی ماههای اخیر فهرستی از افراد و شرکت هایی که با برنامه موشکی ایران در ارتباط بوده اند را به تحریم های موشکی ایران اضافه کرده است.

هفت سال پیش نیز شورای امنیت در قطعنامه شماره ۱۹۲۹ خود بکارگیری فناوری موشک‌های بالیستیک با توانایی حمل کلاهک‌های اتمی و پایانه‌های آن را برای ایران ممنوع کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG