لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

واکنش ایران به خبر آزمایش موشکی جدید: خبر ساختگی است


حسین دهقان وزیر دفاع ایران
حسین دهقان وزیر دفاع ایران

در اولین واکنش به ادعای شبکه فاکس نیوز آمریکا مبنی بر یک آزمایش موشکی دیگر توسط جمهورس اسلامی، وزیر دفاع ایران این ادعا را «ساختگی» نامید.

حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، روز پنجشنبه ۲۱ بهمن گفت هدف از انتشار این گزارش‌ها دشمن‌سازی و ایران هراسی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، دهقان همچنین گفت اگر چنین آزمایشی صورت گرفته بود به آنان هیچگونه ربطی ندارد و ثالثاً برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ای عادی و آزمایشات موشکی آن جزء برنامه های از پیش طراحی شده است که برای حفظ آمادگی های دفاعی کشورمان صورت می‌گیرد.

موشک بالستیک یا «موشک کوتاه برد زمین به هوا»

روز چهارشنبه شبکه خبری فاکس نیز در گزارشی ابتدا اعلام کرد ایران یک موشک بالستیک جدید آزمایش کرده است اما روز پنجشنبه برخی رسانه های آمریکایی نوشتند که این موشک بالستیک نبود و در واقع یک«موشک کوتاه‌برد زمین ‌به ‌هوا» است.

پیشتر فاکس نیوز به نقل از یک مقام رسمی اعلام کرد موشکی که ایران روز چهارشنبه پرتاب کرده، موشک سطح به هوای مرصاد با برد کوتاه است.

ایران پیشتر مرصاد را یک سامانه موشکی معرفی کرده بود که قابلیت شناسایی هدف در فاصله ۱۵۰ کیلومتری را دارد.

ادعای فاکس نیوز در حالی است که یکشنبه ۱۰ بهمن نیز این شبکه با بررسی عکسهای ماهواره ای خبر داد که ایران یک آزمایش موشک بالستیک انجام داده است. ایران ابتدا از تایید آزمایش موشکی خودداری کرد اما بعد آن را تایید کرد.

جنگ لفظی آمریکا و ایران

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای منع شده است.

سه شنبه ۱۲ بهمن شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی ایران جلسه اضطراری تشکیل داد. نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل با محکومیت اقدام ایران گفت که آمریکا بر اقدامات تهران چشم نمی بندد.

۱۳ بهمن وزیر دفاع ایران تایید کرد که آزمایش موشکی داشته است. در همین روز بود که مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ اعلام کرد اقدامات ایران زیر نظر گرفته شده است.

آزمایش موشکی ایران مجموعه ای از واکنش ها از سوی رئیس جمهوری آمریکا را در پی داشت. آقای ترامپ در چند توئیت و موضع گیری ابتدا از توافق هسته ای با ایران توسط دولت قبل انتقاد کرد و گفت ایران باید بابت این توافق ممنون آمریکا باشد. دونالد ترامپ همچنین گفت اوباما با شما مهربان بود؛ من نیستم.

رئیس جمهوری آمریکا روز ۱۴ بهمن نیز گفت: گزینه نظامی علیه ایران از روی میز خارج نشده است.

یک روز بعد هم در جمعه ۱۵ بهمن، دولت ترامپ فهرست جدیدی از تحریم افراد و شرکت های مرتبط با فعالیت موشکی ایران را توسط خزانه داری اعلام کرد.

ایران در ماههای اخیر بر بودجه دفاعی خود افزوده و بعد از تحریم های جدید، فرمانده هوافضا سپاه پاسداران ایران گفت در تقویت برنامه موشکی‌مان درنگ نمی‌کنیم.

چهارشنبه ۲۰ بهمن رویترز گزارش داد کاخ سفید مشغول بررسی قرار دادن نام سپاه در لیست سازمان های تروریستی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG